O Sluneční krále je rekordní zájem. Národní muzeum jedná s Egypťany o prodloužení výstavy

Národní muzeum zahájilo s Egyptem jednání o možnosti prodloužit světovou výstavu Sluneční králové. Expozice byla přístupná kvůli vládním opařením proti šíření koronaviru od loňského září do prosince a za tu dobu ji vidělo více než 35 tisíc lidí. Původně měla skončit 7. února, Národní muzeum vyjednalo s egyptskými úřady její trvání do 6. června. Teď pro velký zájem jedná o dalším prodloužení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Sluneční králové v Národním muzeu

Výstava Sluneční králové v Národním muzeu | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Ten zájem je naprosto ohromný. Když jsme se dozvěděli, že můžeme expozici znovu díky novému rozhodnutí vlády otevřít a pustili jsme do prodeje vstupenky od devíti dopoledne do šesti hodin odpoledne, tak v podstatě během jediného dne bylo vyprodáno,“ popsal tento týden pro Radiožurnál generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Přidali jsme tedy další termíny až do 22. hodiny a za chvíli byly lístky zase pryč, takže teď už další časy přidávat nemůžeme. Nejsou,“ dodal.

Prodloužení výstavy?

Snaží se to ale změnit. „Mohu potvrdit, že jsme oslovili egyptskou stranu a zahájili jednání o prodloužení výstavy, ale nevím, jak jednání dopadnou. Budou složitá a náročná,“ přiznává.

„Obnášejí spoustu administrativních kroků, prodloužení pojistky, nové státní garance a na vše máme jen pár dní,“ připomíná historik Lukeš a odkazuje na to, že výstavu plánovali a připravovali skoro deset let.

Kam vyrazit o víkendu v Praze na výstavu? Otevřel Lobkowiczký palác i Národní filmové muzeum

Číst článek

Národní muzeum s Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Nejvyšší radou pro památky Egypta otevřelo expozici v sálech historické budovy na Václavském náměstí přesně 31. srpna a od počátku ji provázela protiepidemická opatření.

V polovině prosince dostala od ministerstva zdravotnictví výjimku a mohla zůstat otevřená o pár dní déle než expozice v jiných galeriích a muzeích. Před koncem roku ji ale Národní muzeum muselo kvůli vysokému počtu nakažených nemocí covid-19 stejně uzavřít.

I v těchto dnech si exponáty z doby stavitelů pyramid prohlížejí lidé v respirátorech a jen v omezeném počtu. Na jednotlivé prohlídce může být 70 návštěvníků.

Náročné financování

„Výstava byla čtyři měsíce zavřená, přesto jsme museli financovat pobyt kurátorů z Egypta, protože tak to vyžadují tamní zákony. A i když teď rozvolňujeme, otevírají se další a další instituce a lidé se vracejí alespoň trochu k běžnějšímu životu, nechci být přehnaný optimista – tohle jsme tu v předešlých měsících taky měli, a pak jsme stejně museli zavřít,“ říká Lukeš.

Jan Amos Komenský a jeho svět. Výstava o učiteli národů se otevírá čtyři měsíce po zahájení

Číst článek

Naznačuje také, že kdyby tušil, že výstavu s pojistnou hodnotou na jednu miliardu korun budou muset i po prodloužení ze 7. února na 6. června uzavřít, tak by do toho rozhodně nešel.

I proto zatím nechce dávat zájemcům o výstavu světového střihu zbytečné naděje. Předpokládá, že by do dvou či tří týdnů mělo být jasné, zda výstava, na níž jsou předměty, které až dosud neopustily hranice Egypta, případně nebyly nikdy vystaveny, bude pokračovat i po 6. červnu.

Pokud by k tomu došlo, vedení Národního muzea uvažuje o jejím trvání hlavně během léta.

Kartami může zamíchat také skutečnost, že na výstavě jsou cenné zápůjčky z Německa a mnoha českých hradů, zámků i galerií, které už také zahájily provoz.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme