Tanec mezi uměleckými díly. Sólisté baletního souboru interpretovali Rembrandtovy obrazy

Spojení výtvarného umění a baletu nabídne na Nový rok ve společném projektu Národní galerie Praha a Národní divadlo. V reakci na uzavřené kulturní instituce nabídne video natočené ve výstavě Rembrandtových děl tanec dvou sólistů baletního souboru první české scény, kteří interpretují vztah Rembrandta a jeho životní lásky Saskie van Uylenburgh.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Součástí vizuálního díla se stal i obraz Učenec ve studovně | Zdroj: Národní galerie Praha

Video bude mít na sociálních sítích a kanálech YouTube obou institucí premiéru v pátek v 18:00. Výstavu s názvem Rembrandt: Portrét člověka, která se připravovala několik let a měla začít na jaře, zdržela o půl roku pandemie koronaviru.

S přechodem do pátého stupně PES končí výjimky pro výstavy. Zavře i přehlídka Rembrandtova díla

Číst článek

Pořadatelé museli vyjednat jiné zápůjčky uměleckých děl, protože některá nebylo možné dovézt. Nakonec výstava v paláci Kinských na Staroměstském náměstí začala v září, kvůli druhé vlně pandemie byla ale otevřená jen krátce.

S přechodem na nižší stupeň protiepidemického systému se znovu otevřela počátkem prosince, aby se po asi deseti dnech znovu uzavřela; spolu s dalšími čtyřmi výstavami ale dostala od ministerstva kultury výjimku a mohla zůstat otevřená.

S přechodem země do nejvyššího stupně protiepidemických opatření je výstava od 27. prosince zase zavřená.

‚Krása, kvalita a užitečnost.' Umělecko-průmyslové muzeum slaví 120 let od otevření nové budovy

Číst článek

Obraz ‚z Čech‘

Výstava představuje 115 děl z významných zahraničních i tuzemských institucí a soukromých sbírek, včetně jediné Rembrandtovy malby na českém území. Obraz Učenec ve studovně z roku 1634 ze sbírky Národní galerie je podle odborníků vzorovým příkladem Rembrandtova umění zachytit pocity a duševní rozpoložení portrétovaného.

Národní galerie spolu s Národním divadlem připravily projekt Balet mezi obrazy: Rembrandt a Saskia. Sólisté Baletu ND Evgeniya Gonzalezová a Fraser Roach v nahrávce interpretují vztah Rembrandta a jeho životní lásky Saskie.

Tanec vychází z inspirace výtvarnými díly. Milostný duet se natáčel ve výstavních prostorách, kromě portrétu Rembrandtovy ženy Saskie se součástí vizuálního díla stal i obraz Učenec ve studovně. Videoart připravil italský režisér Marco Chiodi, který s Baletem Národního divadla dlouhodobě spolupracuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme