Poškozují pověst Národního divadla, říká herec Jiří Štěpnička o stávkové pohotovosti v opeře

Činohra ani balet pražského Národního divadla nepodporují stávkovou pohotovost operního souboru. Jeho odbory do ní vstoupily ve středu a jejich zástupce uvedl, že mají podporu napříč Národním divadlem. Proti těmto výrokům se ohradil herec a předseda odborářů činohry Jiří Štěpnička. Mediální výstupy operních odborů podle Štěpničky poškozují celé Národní divadlo, uvedl pro Radiožurnál.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:42 8. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Štěpnička | Zdroj: Profimedia

Jaká je situace v Národním divadle, ptám se vás jako odboráře činoherců?
Jeden člen, který se jmenuje Jakub Hrubý, on je sborista, nebo lépe řečeno byl, zpívat neumí, na jevišti se stydí, realizuje svůj život tím, že furt někde něco kecá o Národním divadle. Lže, jako když tiskne. Nechápu, že si osobuje právo mluvit za celek, který vůbec ani nezná, čímž myslím činohru.

Jaká je tedy nálada v činohře?
Není žádné napětí, a pokud jsem mluvil s kolegy z baletu, tak tam taky ne.

Čím si to vysvětlujete současný stav mezi odboráři v opeře?
Pan Hrubý je člověk, který umí dost zručně hovořit a dovede oblbnout lidi. Situace je taková, že operní sbor prostě netvoří tu hodnotu představení. A on má pocit, že chce to divadlo řídit.

Poškozuje to podle vás pověst Národního divadla?
Bezesporu. A mě to strašně rozčiluje.

Čeští sólisté na druhé koleji

Odborové organizace Opery Národního divadla (ND) a Státní opery ve středu vyhlásily stávkovou pohotovost. Důvodem je podle jejich zástupců netransparentní a nekoncepční řízení Národního divadla, které ohrožuje stabilitu Opery ND a Státní opery i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců.

Odboráři požadují nejen nové obsazení pozice uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery a hudebního ředitele Státní opery, ale i výběrové řízení na místo ředitele Národního divadla. 

„Začíná být problém v baletu, kde to díky panu Baranovićovi vře, protože prosazuje pouze většinou sólisty zahraniční. A čeští sólisté baletu jsou na druhé koleji. No a v činohře taky ta situace už není příliš jasná, jako vždy byla ve prospěch pana ředitele Buriana,“ uvedl předseda odborového svazu profesionálních zpěváků Národního divadla Jakub Hrubý ve středu pro Radiožurnál.

,Netransparentní a nekoncepční řízení.‘ Odbory Opery Národního divadla vyhlásily stávkovou pohotovost

Číst článek

Odboráři uvádějí, že zastupují všechny zaměstnance opery a vadí jim nekoncepční řízení Národního divadla (ND).

„Nepřesné informace, lži,“ reaguje Lenka Šmídová, předsedkyně umělecké rady sólistů.

Za stávkujícími odboráři z opery nestojí totiž kolegové z dalších souborů Národního divadla. Podle Štěpničky mediální vyjádření poškozují celé Národní divadlo.

Sólistka opery ND Andrea Kalivodová reagovala: Vše bych přirovnala k oblíbenému fotbalu. Copak se odvolává trenér, než vůbec vypukne liga? Věřím v inteligenci pana Buriana.

Zástupce baletního souboru Tomáš Kopecký uvádí: Nerozumím, proč se do problémů operního souboru zatahují údajné problémy baletu? Bylo by korektní, aby spolupracovník operního sboru mluvil za svůj resort.“

Stávková pohotovost má trvat do odvolání.

Reakce Jakuba Hrubého na rozhovor s Jiřím Štěpničkou

Dovolte mi, vážený pane Štěpničko, abych byl tak smělý a byť o desítky let mladší, udělit Vám snad nikoliv přímo radu ale jen doporučení.

Nenechte se zneužívat osobami, které Vás nabádají k mediálním výstupům vždy ve stejný moment, tedy když dojdou či nepřijdou argumenty
a věcná diskuze je zahozena a nahrazena personifikovanými invektivami vůči údajným strůjcům problému, krize, boje či jak to chcete nazvat. Vážím si Vašeho hereckého mistrovství a toho, co jste za dobu Vašeho působení v Národním divadle vykonal. O to více mne mrzí, jak úzká skupina lidí, kterým jde o Národní divadlo až v poslední radě, využívá Vašeho jména v zájmu politikaření, pletichařeni a udržení se na svých postech.

Toto je účelem mého sdělení Vám, neboť si jsem jist, že si tohoto zneužívání nejste vědom.

 

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme