Stovky kovářů z celého světa představují své umění na hradě Helfštýn

Poslední srpnový víkend patří na hradě Helfštýn u Lipníka nad Bečvou kovářům z celého světa. Koná se tu devětadvacáté setkání Hefaiston. Lidé můžou vidět kováře při práci a všechny prostory hradu navíc zaplní stovky exponátů nejvýznamnějších kovářských tvůrců na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U kováře | Foto: Michaela Janoch

Na Helfštýn se sjelo více než 400 kovářů z celého světa. Nejvíce jsou zastoupeni účastníci ze střední a západní Evropy, ale najdou se i exotičtí kováři z Japonska a Uzbekistánu.

K vidění jsou tradiční kovářské práce jako mříže a ploty, ale více jsou k vidění volná umělecká díla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kastelán Helfštýn.mp3

„Když jsem hrad procházel, tak jsem viděl krásné figurální plastiky, řadu mechanických věcí, spoustu užitných věcí, které si může každý návštěvník představit jak u sebe doma, tak i v galeriích výtvarného umění,“ říká kastelán hradu Jan Lauro a také potvrzuje, že mladí lidé mají zájem o kovářské řemeslo:

„V této uspěchané době je to přeci jenom jakési kouzlo tradice, materiálu a dalších aspektů, které hrají velkou roli. Ale myslím si, že největší podíl kovářů je právě v mladé generaci.“

Po zítřejším zasedání odborné poroty budou vyhlášeny nejlepší práce letošního ročníku Hefaiston.

Lenka Jansová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme