Strop z ryzího zlata a křišťálové lustry. Rezidenci primátora otevírá festival Open House Praha

Historická budova Rezidence primátora hlavního města Prahy byla postavena v letech 1925–1928 a ve své době vynikala moderním vybavením. Dnes už ji pražský primátor neobývá, konají se tam ale společenské události.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátorská rezidence zahrnuje například hudební salonek s výjimečným stropem. „Je z ryzího zlata. Je tu patrná i akustická ozvěna, právě proto, aby klavír umístěný v rohu rozezvučil celý prostor,“ popisuje Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rezidence primátora hlavního města Prahy je dalším místem, které se díky akci Open House Praha otevře veřejnosti. Prostory si prošla i létající redaktorka Sabina Vosecká

Následuje hlavní sál. „Má velké křišťálové lustry a je to dějiště společenských akcí,“ popisuje Hofman. 

V sále jsou přijímány tuzemské i zahraniční návštěvy. Konají se tam recepce, předávají se ocenění. 

S hlavním sálem sousedí pomocná chodba. „Ta slouží hostům i pro zákulisní pomocníky a další personál,“ vysvětluje mluvčí.

Pokud moderujeme nějakou akci, tak na druhé straně sálu je busta Tomáše Garrigue Masaryka, kde většinou stojí řečníci, třeba primátor. A ten přichází touto chodbou, nemusí se prodírat celým sálem. Pohodlně tak vstoupí do sálu z druhé stranu,“ doplňuje.

Kromě několika dalších místností má rezidence také primátorský byt, jeho posledním skutečným obyvatelem byl prvorepublikový primátor Karel Baxa.

Rezidence primátora hlavního města Prahy se v sobotu a v neděli otevírá v rámci akce Open House Praha. Den otevřených dveří pořádá také Český rozhlas včetně budovy v Karlíně.

Sabina Vosecká, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme