BBC připravuje seriál o pedofilovi a svém bývalém moderátorovi. Hrát by jej měl komik Coogan

Negativní reklama je taky reklama. Mohlo by to platit i v případě britského miniseriálu, který připravuje televizní kanál BBC One. Má název Zúčtování. Hlavní roli by měl hrát britský komik Steve Coogan. Oznámení o tom, koho v novém seriálu ztvární, má bouřlivou odezvu na sociálních sítích. Bude jím bývalý slavný moderátor BBC a pedofil Jimmy Savile.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý slavný moderátor BBC Jimmy Savile

Bývalý slavný moderátor BBC Jimmy Savile | Zdroj: Profimedia

Savile zemřel před deseti lety, bylo mu čtyřiaosmdesát. Rok po jeho smrti začalo vycházet najevo, že děti zneužíval a znásilňoval desítky let a že mu to procházelo. Policie eviduje skoro 500 jeho obětí. O tom tedy má být miniseriál s názvem The Reckoning (Zúčtování).

Manipulace a podvody. BBC porušila při získávání rozhovoru s princeznou Dianou vlastní kodex

Číst článek

Lidé na sociálních sítích dávají najevo zhnusení. Na twitteru najdeme názory typu: „BBC chce vytřískat prachy ze stvůry, které sama umožnila páchat zločiny.“ Jiní se podivují nad tím, že na to BBC má žaludek. Další uživatel se ptá: „Budete se na to dívat?“ Na to reagovalo přes deset tisíc uživatelů, většina napsala, že ne.

Další uživatel se ptá: „Opravdu potřebujeme seriál o tom hrozném člověku? Nebylo by lepší natočit drama o tom, že BBC věděla, co Savile dělá, a přesto to tajila?“

Hněv uživatelů se obrací hlavně proti BBC a taky proti herci Cooganovi. Někteří doufají, že roli odmítne. Ale taky uznávají, že by se s ní jistě popasoval dobře. Je sice oblíbený britský komik, ale hrál také ve filmu Philomena, kde ztvárnil vážnou roli.

Hrál novináře, který pomáhá hlavní hrdince pátrat po synovi. Philomenu hraje Judi Denchová a Coogan je jí důstojným partnerem. Film měl čtyři nominace na Oscara a dostal britskou cenu BAFTA za scénář. A Coogan se na něm podílel. Z hereckého hlediska je role odpudivé postavy pedofila jistě zajímavá, ale někteří uživatelé to tak nevidí.

Vyřazení fotbalového utkání a kuchařské soutěže. BBC se potýká s kritikou vysílání o smrti prince Philipa

Číst článek

Tvůrci seriálu Zúčtování se brání a tvrdí, že bude i o tom, jak Savile využíval postavení celebrity k utajování svých zločinů. A tvůrci ujišťují, že při práci na scénáři mluvili i s některými oběťmi a že se snažili a snaží o citlivý přístup. BBC One zatím neoznámila, kdy by se seriál Zúčtování měl vysílat.

Vyšetřování v BBC

Když vyšly najevo Savileovy zločiny, nechala BBC celou věc vyšetřit. Zabývala se tím bývalá soudkyně Janet Smithová. A vyšetřování uzavřela před pěti lety. Došla k závěru, že v BBC se o Savileově chování vědělo. Informace se ale kvůli „kultuře strachu“ - jak to Smithová nazvala - nedostaly k vedení, které mohlo zasáhnout.

Někteří zaměstnanci měli podezření, stěžovali si na Savilea, ale stížnosti nikdo neprošetřil. A bývalá soudkyně Smithová taky zaznamenala veliké ohledy na celebrity. Kritika televizních hvězd prý byla nepřípustná, takže i to byl jeden z důvodů, proč se o těch podezřeních nedozvědělo vedení BBC. To se pak za svá selhání veřejnosti omluvilo.

#SteveCoogan will play #JimmySavile in a new BBC One drama miniseries called The Reckoning.

#AlanPartridge and Philomena star Coogan stated: “Neil McKay has written an intelligent script tackling sensitively an horrific story which - however harrowing - needs to be told.”

19:44 – 27. 09. 2021

1

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme