Britská televize odvysílala film Brexit. Odhalila pozadí kampaně za odchod země z Evropské unie

Proč většina Britů hlasovala v roce 2016 pro odchod Spojeného království z Evropské unie? A nakolik ovlivnila jejich rozhodování cílená a promyšlená kampaň? Odpovědi na tyto otázky nabízí film s jednoduchým názvem Brexit, který v pondělí večer uvedla ve světové premiéře britská televizní stanice Channel 4. Snímek měl premiéru v době, kdy v britském parlamentu vrcholí debata o přijetí, nebo zamítnutí smlouvy o brexitu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Všichni vědí, kdo zvítězil, ale nikdo neví, jak bylo vítězství dosaženo,“ říká ve snímku hlavní hrdina Dominic Cummings, šéf kampaně za odchod Británie z Evropské unie. Toho ztvárnil britský herec Benedict Cumberbatch, známý třeba jako novodobý Sherlock Holmes.

Britská vláda popřela zprávy o odkladu brexitu. ‚Unii opouštíme 29. března,‘ uvedl ministr Barclay

Číst článek

„Brexit je něco, co ovlivní životy nás všech. Film odhaluje, jak se rodil, jaké bylo pozadí politické kampaně. Zároveň je to strhující drama,“ popsal herec serveru Red Carpet News.

Snímek podle tvůrců, což jsou všechno velká jména britské televizní seriálové tvorby, odhaluje politickou a psychologickou manipulaci, na které byla kampaň postavena. Třeba to, jak se cílenou aktivitou na sociálních sítích podařilo dostat k volbám i ty, kteří jinak běžně nevolí.

Televize Channel 4, která patří ke koproducentům filmu, uvedla ve svém prohlášení, že drama, které se opírá o detailní studium zdrojů a informací, má být nestranné. Úsudek je na samotných divácích.

Mnohá obvinění, která popisuje film, už byla formálně potvrzena. Například v červenci potvrdila volební komise, že kampaň za brexit opravdu porušila zákon, když rozpočet nelegálně navýšila o v přepočtu více než 200 milionů korun.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme