Dukla 61, Rédl nebo Metanol? Porota zveřejnila nominace Českého lva na nejlepší televizní počin

Za nejlepší televizní film nebo minisérii mají šanci na ocenění Český lev projekty Dukla 61, Metanol a Rédl. Seriály Dabing Street, Profesor T. a Vzteklina jsou nominovány v kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál. Za Českou filmovou a televizní akademii informovala Nikola Lörinczová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo promění nominaci za nejlepší televizní film nebo minisérii? | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Na rozdíl od filmů, které jsou do souboje o České lvy zařazeny automaticky při splnění podmínek statutu, do televizních kategorií přihlašují své projekty sami vysílatelé. Letos své snímky přihlásily Česká televize, TV Nova a FTV Prima. Nominované televizní projekty jsou vesměs z dílny České televize, pouze seriál Profesor T vyrobila TV Nova.

‚Nikdo z nás nečekal, že je to poslední loučení.‘ Dokument Černé zlato dokresluje dramata snímku Dukla 61

Číst článek

Vítězové filmových i televizních kategorií budou vyhlášeni během ceremoniálu 26. ročníku cen Český lev v sobotu 23. března 2019 v Rudolfinu. Galavečerem 26. ročníku Českých lvů bude v přímém přenosu České televize provázet Václav Kopta.

Filmové kategorie

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) již v lednu odhalila nominace ve filmových kategoriích, kde s počtem 13 nominací vede snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Toman.

Po deseti nominacích získaly dva filmy  Hastrman v režii Ondřeje Havelky a film Všechno bude, jehož režisérem je Olmo Omerzu. Následují filmy Zlatý podraz Radima Špačka s devíti nominacemi, Jan Palach Roberta Sedláčka s osmi nominacemi a Hmyz Jana Švankmajera s pěti nominacemi.

Cena fanoušků

Novinkou pro fanoušky je letos možnost zhlédnout filmy nominované za rok 2018 přímo v kině nebo online. Od 2. do 19. března se bude v síti multikin CineStar po celé České republice konat přehlídka filmů nominovaných na Českého lva. Online budou moci lidé zhlédnout nominované filmy na této stránce od 18. do 31. března.

Rédl se trefil do nálady společnosti. Lorenc nám udělal promo, říká scenárista televizní série

Číst článek

ČFTA kromě nominací již v lednu vyhlásila také vítěze nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků obdržel režisér Daniel Svátek za svůj film z prostředí protialkoholické léčebny Úsměvy smutných mužů, který byl na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněn nadprůměrnými 72 procenty.

Film úspěšný u diváků nezískal od akademiků žádnou nominaci. Ocenění za nejlepší filmový plakát získali Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová a Maxmilian Denkr, autoři plakátu filmu Toman.

Akademie oznámila také nominace nestatutární Ceny Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018. Nominovány byly snímky Cukr a sůl (režie Adam Martinec), Home Sleep Home (Adam Koloman Rybanský), Noc s agamou (Tomáš Janáček), Spolu sami (Diana Cam Van Nguyen) a Sto dvacet osm tisíc (Ondřej Erban). Vítěz bude oznámen v rámci udílení Českých lvů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme