Dokumentem proti zapomnění. Cyklus Rudí prezidenti nabídne pohled na novodobou českou historii

Dokumentární cyklus České televize s názvem Rudí prezidenti představí osobnosti pěti československých prezidentů z dob vlády komunistické strany. Za využití výhradně dobových zvukových a obrazových materiálů tvůrci nabídnou osobní a politické příběhy Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného, Ludvíka Svobody a Gustáva Husáka. První díl nazvaný Sjednotitel strachu - Klement Gottwald uvidí diváci 23. února na ČT2.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Klement Gottwald (archivní foto) | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

První díl nabídne pohled na události předcházející jmenování Gottwalda prezidentem, vypráví o zvůli komunistů na cestě k moci i slabosti demokratů v čele s tehdejším prezidentem Edvardem Benešem a ministrem zahraničí Janem Masarykem.

„Donedávna jsem učil na vysoké škole a byl jsem přítomen různým přijímacím řízením. Bohužel musím konstatovat naprosto katastrofální znalosti našich novodobých dějin. To byl jeden z důvodů, proč jsem přijal nabídku podílet se na cyklu o komunistických prezidentech. Zapomnění se projevuje nejen na středoškolácích, ale na nás všech,“ řekl režisér Roman Vávra.

Česká televize první díl dokumentu představila v Národním památníku na Vítkově za přítomnosti školní mládeže a jejích učitelů. Právě kvůli mladým lidem, kteří nemají historické znalosti, se tvůrci podle Vávry snažili o srozumitelnou formu, která může znalcům dějin přijít trochu povrchní.

Ve snaze brojit proti minulosti dělá Vilhelmová v Dívce za zrcadlem stále stejné chyby

Číst článek

Cyklus odkrývá skryté pozadí výkonu prezidentské funkce v dobách, kdy se o jejím obsazení rozhodovalo v sekretariátech komunistické strany. Místo historiků dostávají prostor dobové zvukové a obrazové záznamy. Cílem režijní koncepce bylo vyvolat co nejautentičtější pocit doby, o které jednotlivé díly cyklu vyprávějí, uvedl dramaturg Petr Buchta.

Dokumentární cyklus poukazuje na skutečnost, že prakticky všichni „rudí“ prezidenti po získání funkce toužili, zároveň byli nakonec zklamáni a tváří v tvář své bezmoci skončili frustrovaní. Počínaje Gottwaldem přebíjejícím strach ze Stalina alkoholem, až po Husáka, který se stal ztělesněním mocného muže, jehož reálná moc byla iluzí.

Po prvním dílu dokumentu s názvem Sjednotitel strachu - Klement Gottwald, budou následovat Muž z lidu - Antonín Zápotocký, Těžkosti Antonína Novotného, Poslušný generál - Ludvík Svoboda a Kněz komunismu - Gustáv Husák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme