Lidská chyba způsobila katastrofu. Česká televize se vrací k hornické tragédii ve snímku Dukla 1961

Tma, kouř a zápach spálené gumy. Tak to asi vypadalo v důlních prostorech, kde v roce 1961 přišla o život více než stovka horníků. Jejich příběhy a taky okolnosti tragického požáru na Dole Dukla nedaleko Havířova vypráví režisér David Ondříček v dvoudílném filmu Dukla 61. V neděli večer uvede Česká televize první díl.

Havířov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martha Issová a Marek Taclík ve filmu Dukla 61

Martha Issová a Marek Taclík ve filmu Dukla 61 | Zdroj: Česká televize

„Tady Šlachta! Jedenáctá sloj! Vyhořela tady trafostanice!“ hlásí závadu důlního zařízení Marek Taclík v roli horníka Milana Šlachty. V podzemí se potká například s Robertem Miklušem.

Přehrát

00:00 / 00:00

S tvůrci a představiteli dvoudílného snímku Dukla 61 natáčel Martin Hrnčíř

„Je to předák, který byl přidělen na osmou sloj, aby to tam vedl, protože se tam vyzná nejlépe. V podstatě se stará o bezpečnost,“ představuje svou roli pro Radiožurnál Mikluš. S pochopením role mu pomáhal i jeho otec, který na šachtě v Ostravě celý život pracoval.

„Při přípravách jsem se ho na spoustu věcí ptal a spoustu jsme toho do filmu také zakomponovali. Protože přece jenom to pro mě bylo neznámé prostředí, takže jsem byl rád, že jsem ho měl po ruce,“ dodává Mikluš.

Manželku horníka Šlachty si zahrála Martha Issová. O své postavě měla jasnou představu. „V Ostravě jsem poznala Zdenu Miklušovou, maminku kolegy Roberta Mikluše. A ta mi pomáhala s ostravským dialektem. Nehrála jsem ale ji. Určitě ne, ta postava je jiná. Ale některé rysy a projevy se mi do toho tak hodily, že jsem je použila. Role Marie se mi narodila před očima poměrně přesně, a tím pádem jsem ji i přijala. Byla mi milá, protože jsem jí rozuměla,“ popisuje Issová.

Česká televize oživuje metanolovou aféru. Ve dvoudílném snímku odhaluje tragický dopad lidské hlouposti

Číst článek

Snímek v předpremiéře viděli i pozůstalí horníků v havířovském kině Centrum. „Reagovali fantasticky. Byl jsem maximálně dojatý, protože tam dědečkové a babičky sházeli po schodech a kapaly jim slzy z očí a zároveň se smáli. Vycházeli před kino, plácali mě po zádech a dávali mi napít hornické kořalky,“ shrnuje své dojmy z prvního promítání režisér David Ondříček.

Místní ocenili i věrné zpracování hornického prostředí. „Každý z nich tam měl někoho, kdo tam zahynul nebo tam byl, nějaký osobní příběh. Musím ale říct, že i postavy, které sloužily k přímé inspiraci, se usmívaly a byly strašně spokojené. Měl jsem obrovskou radost a před tím jsem měl obrovský respekt,“ dodává režisér.

První díl filmu Dukla 61 uvede v neděli od 20.15 ČT1. Druhý díl bude následovat o týden později, 3. června. Následovat je bude dvoudílný dokument Černé zlato na v pondělí 28. května a 4. června na ČT2 od 21.05. Všechny pořady budou po premiéře dostupné také na iVysílání.

Martin Hrnčíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme