Štefánik, Gajda i Čepička. Česká televize připravila dokumentární sérii o generálech

Česká televize ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem připravila šestidílnou dokumentární sérii Generálové. Jde o portréty významných generálů československé i české armády, na kterých autoři představují proměny ozbrojené složky státu. Dokument zachycuje dobu od první republiky přes tragický srpen 1968 až po vstup České republiky do NATO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zakladatelů Československa, voják, letec a hvězdář Milan Rastislav Štefánik | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Stejně jako se měnila československá armáda, lišily se od sebe v jednotlivých etapách i lidé v generálských uniformách. Právě tuto proměnu jsme chtěli, alespoň zčásti, zachytit v našem seriálu. Jen těžko bychom hledali odlišnější osobnosti, než byli třeba Milan Rastislav Štefánik, generál Radola Gajda, pozdější vůdce Národní obce fašistické a protekční komunistický generál Alexej Čepička,“ popsal dramaturg Petr Buchta.

Pomocné technické prapory vznikly před 70 lety. Mezi ‚Černými barony‘ byli kněží i velkostatkáři

Číst článek

Autoři také chtějí podle Buchty dovyprávět příběh generálů, kteří se obvykle proslaví během důležitých historických událostí, ale jejich další osud už pak zná málokdo.

„Cyklus tak mimo jiné odpoví na otázku, jak se v roce 1968 z téměř nedotknutelného komunistického generála Šejny mohl stát spolupracovník CIA, z reformátora generála Prchlíka asfaltér a z ministra reformní vlády generála Dzúra normalizátor,“ popsala mluvčí České televize Karolína Blinková.

V sérii jsou použity materiály z fondů České televize, z Národního filmového archivu, Krátkého filmu a také Vojenského historického ústavu. Ten působil jako odborný poradce.

První díl odvysílá Česká televize ve středu 3. února od 21.30 na programu ČT2.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme