Krása i drsnost neapolských ulic. Na obrazovky přichází adaptace Geniální přítelkyně

Ze seriálu Geniální přítelkyně | Zdroj: HBO Europe

Jeden z největších knižních fenoménů uplynulých pár let se dočkal seriálového zpracování. Úvodní část takzvané neapolské ságy z pera Eleny Ferrante ožije na televizních obrazovkách v osmi hodinových epizodách. První díl Geniální přítelkyně uvede stanice HBO v pondělí 19. listopadu.

Neapol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemuseli jste ji číst, fyzicky vlastnit, ani se do ní osobně zamilovat, abyste v posledních letech zaznamenali úspěch knižní série Geniální přítelkyně. Příběh dvojice kamarádek Lily (Ludovica Nastiová v dětské a Gaia Giraceová v teenagerské roli) a Eleny (Elisa del Geniová v dětské a Margherita Mazzuccová v teenagerské roli) se stal fenoménem – a s ním i jeho autorka Elena Ferrante, o jejíž identitě se dosud vášnivě debatuje.

První část rozdělenou do osmi hodinových epizod natočil pro americkou stanici HBO a italskou televizi RAI režisér Saverio Costanzo. Spolupráci s Ferrante přitom popsal jako komunikaci s duchem. S autorkou knižní tetralogie si totiž vyměňovali zprávy pouze prostřednictvím e-mailu.

Přitažlivost světového bestselleru potvrzuje i skutečnost, že se o hlavní role dívek, jejichž komplikované přátelství definuje celé jejich životy, a množství vedlejších rolí, které doplňují obraz chudé vrstvy neapolské společnosti, ucházelo celkem devět tisíc dětí a 500 dospělých.

Ze seriálu Geniální přítelkyně | Zdroj: HBO Europe

Intimní vyprávění, které bývá oceňováno pro své zachycení sociální reality v Itálii v průběhu 60 let, začalo v českém překladu vycházet v roce 2016. „Překladu se ujala známá italianistka Alice Flemrová, která přeložila během dvou let dva tisíce stránek a odvedla skutečně mistrovskou práci,“ říká pro server iROZHLAS.cz zástupkyně nakladatelství Prostor Denisa Novotná. 

„Kniha se dočkala neuvěřitelného úspěchu i u nás, o čemž svědčí 25 tisíc prodaných výtisků jenom prvního svazku,“ dodává Novotná. Závěrečný díl s názvem Příběh ztracené holčičky vyšel letos na jaře.

Seriál pokrývá události první knihy, tedy dětství a dospívání dvojice dívek. Chystají se ale ještě tři řady, které se budou věnovat zbývajícím třem částem tetralogie. 

Celkem osm dílů série Geniální přítelkyně odvysílá HBO v originálním italském znění s českými titulky od 19. listopadu každé pondělí. Hned v úterý na to pak naváže druhá epizoda. 

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme