Zima přichází. Úspěšný seriál Hra o trůny míří do svého finále, poslední řada měla rekordní rozpočet

V noci z neděle na pondělí měl celosvětovou premiéru první díl závěrečné série populárního seriálu Hra o trůny, který od roku 2011 vysílá HBO. Adaptace knižní ságy Píseň ledu a ohně amerického spisovatele George R. R. Martina získala velkou oblibu diváků i kritiků, když několikrát ovládla ceny Emmy. Poslední a nejdražší osmá série bude mít šest dílů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fantaskní zemí Západozemí v uplynulých letech zmítaly krvavé boje o královský Železný trůn. Ty se však teď zdají jako drobné intrikánské bojůvky oproti válce o samotné přežití, na jejímž prahu svět lidí stanul. Z dalekého severu totiž připochodovala neúnavná armáda mrtvých vedená přízraky Bílých chodců. Ústřední hrdinové příběhu, královna Daenerys a vládce severu Jon Snow, se spojili, aby smrtelnou hrozbu odvrátili.  

Krvácej pro Trůn. Televize před uvedením nových epizod oblíbeného seriálu spustila dárcovskou kampaň

Číst článek

Zhruba v této fázi končila sedmá řada seriálu, který v sobě snoubí bájnost fantasy prvků (draci, magie) a věrohodný obraz temné středověké historie (politika, intriky, brutalita).

Americká televize HBO pilotní díl odvysílala v roce 2011, od té doby se Hra o trůny stala oblíbeným i komerčně úspěšným fenoménem. Když před dvěma lety začalo natáčení závěrečné série, tvůrci měli k dispozici 90 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun), čímž se seriál stal vůbec nejnákladnějším projektem svého druhu.  

HBO se v předchozích letech potýkala s útoky hackerů a s úniky dat včetně scénářů předešlých dílů. Z tohoto důvodu tvůrci tentokrát natočili více konců, aby znemožnili případné prozrazení pravého konce.  

Televizní adaptace už dějově předběhla původní knižní předlohu Píseň ledu a ohně. Scénáristé Hry o trůny David Benioff a D. B. Weiss zpočátku se spisovatelem Martinem spolupracovali, jejich tvůrčí cesty se poté vychýlily, Martin v současnosti pracuje na dokončení své ságy. Není jasné, nakolik se bude televizní konec lišit od toho knižního.

K rozuzlení dlouhého a mnohovrstevnatého příběhu, který uchvátil miliony diváků po celém světě, by mělo dojít v šesti epizodách, úplně poslední díl seriálu bude v Česku odvysílán 20. května.

Kampaň v Praze provázející premiéru osmé řady Hry o trůny | Zdroj: HBO Europe

Jan Kubelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme