Česká televize odvysílá kritizovaný díl Infiltrace s ‚minimálními úpravami‘. Zařadí po něm debatu odborníků

Novou epizodu investigativního pořadu Infiltrace, kterou Česká televize v březnu stáhla ze svého programu po četných stížnostech organizací a podnětů od diváků, nakonec uvede první program v pondělí 12. dubna. Mluvčí televize Karolína Blinková doplnila, že oproti původní verzi došlo jen k minimálním úpravám. Ty se měly týkat zejména důslednější anonymizace dětí, které v pořadu zachytila skrytá kamera.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Česká televize uvede nový díl Infiltrace s „minimálními úpravami“ (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Díl s názvem Obchod s nadějí, který měl jít původně do vysílání 15. března, sleduje „podivné praktiky péče o děti s autismem“ v jednom konkrétním specializovaném centru. „Pomoc, nebo výdělečný podvod?“ stojí v anotaci pořadu.

„Česká televize konzultovala obsah dokumentu s vybranými lékaři, psychology, psychiatry, odborníky z center pracujících s autisty, učiteli se zaměřením na inkluzi i senátorkou – předkladatelkou zákona o nelékařských povoláních,“ sdělila Blinková na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

„Dokument, jehož primárním tématem nejsou děti s poruchami autistického spektra, ale problémy s odborností, financování péče v ČR a zapojení státních vzdělávacích institucí, prošel rovněž právní analýzou. Oproti původní verzi došlo k minimálním úpravám, jejich cílem byla zejména ještě důslednější anonymizace dětí.“

Česká televize po četných stížnostech neodvysílá novou Infiltraci o terapiích pro děti s autismem

Číst článek

Česká televize slíbila znovu posoudit všechny aspekty“ a vysílání dokumentu posunout po stížnostech rodičů dětí, které v pořadu vystupují. Jak se píše ve stížnosti zaslané generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi, o existenci Obchodu s nadějí a natáčení skrytou kamerou se dozvěděli až z odvysílané upoutávky.

„Máme důvod se domnívat, že při natáčení pořadu došlo k závažným pochybením ze strany České televize a už odvysílaná upoutávka má charakter neetický, neobjektivní a protiprávní,“ uvádí v dopise předseda spolu Rodiče pro děti s autismem (Roprodesa) Jan Zajíc.

Upoutávka

„Na upoutávce je zobrazeno autistické dítě v terapeutických prostorech, aniž by byl získán jakýkoli souhlas jeho rodičů. Paní, která je v upoutávce prezentována jako matka, je ve skutečnosti najatá terapeutka. Upoutávka je tak velmi zavádějící a z ní plyne také naše podezření, jak bude koncipován samotný dokument,“ stálo v dopise.

Předmětem kritiky bylo také to, že se ke vhodnosti zvolené terapeutické metody v dokumentu vyjadřuje zrovna Jaroslav Matýs, dlouholetý odpůrce aplikované behaviorální analýzy, který v říjnu 2019 rezignoval na post šéfa dětských psychiatrů kvůli svým nevhodným výrokům na účet ekologické aktivistky Grety Thunbergové.

Zajíc redakci napsal, že spolek na svou stížnost z 9. března dosud neobdržel žádnou oficiální odpověď.

Podle serveru Seznam Zprávy čelí televize kvůli Obchodu s nadějí žalobě a dvěma návrhům na předběžné opatření.

Novou Infiltraci odvysílá ČT1 v pondělí 12. dubna od 21.45. Po ní bude následovat debata odborníků moderovaná Danielem Stachem. Zaměří se na péči o postižené děti v Česku a její dostupnost.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme