Z obdivovatele komunismu jeho obětí. Dokumentární portrét ukáže nově objevené záběry z procesu se Slánským

Banda vyvrhelů a zrádců, kteří se snažili oslabit jednotu československého lidu, zmařit jeho cestu ke šťastné budoucnosti a převést ho zpět do područí západních imperialistů. Tak je během vykonstruovaného politického procesu z listopadu 1952 nazývána skupina lidí v čele s Rudolfem Slánským. Příběh zinscenovaného soudu, který využívá předloni objevených audiovizuálních záznamů, odvypráví dokumentární snímek Kdo jinému jámu. Uvede ho v pondělí ČT2.

Panenské Břežany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací síň Státního soudu v Praze | Foto: Martin Vadas | Zdroj: Česká televize

Snímek Martina Vadase začíná záběrem na prostory zkrachovalé továrny Výzkumného ústavu kovů (VÚK) v Panenských Břežanech, ve kterých se 15. března 2018 našlo celkem 20 beden s do té doby nezveřejněnými filmovými a zvukovými záznamy z takzvaného Procesu s protistátním spikleneckým centrem vedeným Rudolfem Slánským.

‚Dopustil jsem se nejpodlejších zločinů.‘ Poslechněte si zdigitalizovaný záznam procesu s Rudolfem Slánským

Číst článek

„Celá skupina historiků už od roku 2008 díky nálezu Petra Koury v Archivu bezpečnostních složek věděla, že proces Slánský a spol. byl v listopadu 1952 natáčen na 35mm černobílý film,“ vysvětluje dokumentarista.

„Bylo vytočeno celkem čtrnáct hodin negativu, struktura tohoto natáčení tam byla velmi podrobně popsána. Od té doby jsme tušili, že tyto filmy by někde mohly být, domnívali jsme se, že například v Moskvě. Ptali jsme se historiků, kteří tam bádali v archivech, ale neúspěšně. Ztráceli jsme naději, že se někdy tyto materiály naleznou.“

Dohromady bylo podle Vadase objeveno čtrnáct železných beden s filmovými a zvukovými záznamy a šest dřevěných beden se svitky nafotografovaných dokumentů z fondu ÚV KSČ. Ty následně byly předány Národnímu filmovému archivu, který je s pomocí Archivní správy Ministerstva vnitra nechal zdigitalizovat.

Životopisný dokument Kdo jinému jámu je tak prvním filmem, který materiály využívá. Vadas slibuje, že v něm diváci uvidí příběh Rudolfa Slánského ve všech podstatných souvislostech až do jeho tragického konce na vrcholu životních sil.

„Až do roku 2018 jsme pouze ve filmovém týdeníku Svět ve filmu Krátkého filmu Praha měli možnost vidět šest minut jednání prokurátora Josefa Urválka na Procesu s vedením protistátního spikleneckého centra Rudolfa Slánského a šest minut vystoupení samotného Rudolfa Slánského před senátem státního soudu. Od roku 1952 to bylo všechno,“ zdůrazňuje režisér význam nalezených záznamů.

Objevené filmy z procesu se Slánským. 'Snad získáme chybějící úryvky,' doufá archivář

Číst článek

„Ani Český rozhlas neměl k dispozici záznam celého tehdejšího vysílání Rozhlasových novin Československého rozhlasu. Vše bylo pod kontrolou KSČ, která si sama o sobě kontrolovala obraz své minulosti, která tak neblaze poškodila statisíce a miliony občanů Československa.“

Film ukazuje, jak vyšetřování, obžaloba i režie politického procesu probíhaly pod dohledem sovětských poradců se schválením politbyra ÚV KSČ a za podpory petic „pracujících“ organizovaných stranou v celé republice.

„Problém s tím procesem je, že neměl s realitou, sionismem, podporou sionismu ani podvracením republiky vůbec nic společného. Všechno, co tam zaznívá, je lež,“ popisuje ve snímku dokumentarista Martin Šmok.

„Hlavní důvod, proč texty existovaly, ale zvukové a filmové záběry byly ztraceny, není v tom, že by ten proces sám ukrýval nějaká tajemství, ale na tom filmovém záznamu vidíte věci, které ani na zvukové nahrávce nevidíte. Tam je úplně očividné, že zoufalí panáci odříkávají doslova ‚našprtaný‘ text bez jakýchkoli emocí. Celé je to divadlo, nesmysl a podvod.“

Dokumentární snímek Kdo jinému jámu - Rudolf Slánský odvysílá ČT2 v pondělí 23. listopadu od 20.00.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme