Ruská televize odvysílala ukrajinský seriál, vystřihla ale vtip o Putinovi. ‚Téma se nás netýká,‘ tvrdí Kreml

Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem Zelenským v roli poctivého a zásadového učitele, který se jako bojovník proti korupci nečekaně stane hlavou státu. Ale z části, která se ve středu večer dostala na ruské obrazovky, stanice vystřihla vtip o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kreml se od zásahu distancoval.

Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Putin v projevu na investičním fóru v Moskvě | Foto: Pool | Zdroj: Reuters

„Hlavní otázka fanoušků seriálu v Rusku zněla, zda jej ruská televize bude cenzurovat. Soudě podle prvních dílů ano,“ napsala na svém webu ruská redakce BBC.

Ukrajinci zadrželi podezřelé z vraždy novináře Šeremeta ‚Kdo je objednavatel?‘ ptá se Zelenskyj

Číst článek

V daném dílu si měl současný ukrajinský prezident (a bývalý komik) Volodymyr Zelenskyj jako nově zvolená hlava státu Vasyl Holoboroďko opatřit nový oblek a také hodinky, odpovídající postavení hlavy státu.

Poradce mu napovídá, že Vladimir Putin nosí švýcarské hodinky Hublot. „Putin je Hublot?“ podiví se seriálový prezident.

To při ukrajinské výslovnosti může znít ruským uším skoro jako jedno velice sprosté slovo, užívané v lidové mluvě jako označení pro pánské přirození a obecněji pro hlupáky. Na ruské obrazovky se tato scénka nedostala, alespoň v hlavní části země. Na Dálném východě podle sociálních sítí odvysílali z neznámých důvodů necenzurovanou verzi.

Marketingový tah

Na dotaz, zda v ruských televizích sílí cenzura a zda Putinovo jméno nelze v žertech vyslovit, odpověděl mluvčí Kremlu záporně. „Téma se prezidentské kanceláře netýká. Naprosto nezasahujeme, nemáme právo zasahovat do redakční politiky,“ prohlásil podle serveru RBK Dmitrij Peskov. Už o den dříve předpověděl, že jeho šéf se dívat nebude, kvůli nedostatku času totiž seriály nesleduje.

Ukrajinský parlament o rok prodloužil zvláštní postavení Donbasu, má to pomoci urovnání konfliktu

Číst článek

Stanice TNT sice na pátek a sobotu avizovala další díly ukrajinského seriálu, ale z aktuálního programu už Sluha národa zmizel. Stanice uvádí, že odvysílání prvních dílů byl marketingový tah, protože seriál jako celek zakoupila pro svou placenou platformu.

Známka zlepšení vztahů

Popularita seriálu na Ukrajině nepochybně přispěla k tomu, že letos na jaře ukrajinští voliči zvolili herce ukrajinským prezidentem.

Na seriál se Rusové až dosud mohli dívat jen na internetu, a tak bylo vysílání seriálu chápáno jako známka zlepšení vztahů mezi oběma státy po pondělní schůzce obou prezidentů v Paříži, kde se za přispění francouzského prezidenta a německé kancléřky pokoušeli oživit mírový proces na východní Ukrajině. Další schůzka má následovat za čtyři měsíce.

Vztahy Moskvy a Kyjeva jsou na bodu mrazu od roku 2014, kdy po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče prozápadními demonstranty v Kyjevě následovala ruská anexe ukrajinského poloostrova Krymu a povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Boje si vyžádaly na 13 tisíc mrtvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme