Nové Případy 1. oddělení a krimi série od Hřebejka. Česká televize představila podzimní program

Případy 1. oddělení se dočkají třetí řady | Zdroj: Česká televize

Pokračování oblíbených kriminálních příběhů, čtveřice filmových komedií v režii Jiřího Vejdělka i nová minisérie od tvůrců Detektivů od Nejsvětější Trojice. Tak vypadají největší lákadla hrané tvorby z produkce České televize. „Divák zatím úspory v programu nepozná,” slíbil novinářům na čtvrteční tiskové konferenci generální ředitel Petr Dvořák. Veřejnoprávní televize oznámila několikamilionové škrty v rozpočtu letos v květnu.

Televize Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Většina premiér, které uvidí diváci na podzim, vznikala za nestandardních podmínek a omezení daných koronavirem,“ dodal Dvořák s tím, že i přesto se diváci dočkají silné původní tvorby.

Po šesti letech se s novými kauzami a v nové době na televizní obrazovky vrátí oblíbené Případy 1. oddělení. Vedle známé sestavy vyšetřovatelů v čele s Ondřejem Vetchým se v ní objeví i nové postavy, vyšetřovací postupy i formy kriminality, které s sebou přináší technologický rozvoj.

Třetí série bude podle scenáristy Jana Malindy už definitivně tou poslední. „Byli jsme si skoro jistí, že už další řada Případů nebude. Vyčerpali jsme zajímavé případy i policejní témata. Škrtnutím sirky byl náhlý odchod Josefa Mareše od policie. Proč to Pepa položil?“ říká.

Až při hledání příčin mi začalo docházet, že zajímavá profesní témata roky ležela na chodníku před Krajským policejním ředitelstvím v Kongresovce, jen jsem je neviděl.“

Anna Polívková v televizní komedii Ruce v záruce | Zdroj: Česká televize

Tvůrci Detektivů od Nejsvětější Trojice – scenáristé Michal Sýkora a Petr Jarchovský a režisér Jan Hřebejk – opět zavedou diváky do Olomouce. V kriminálním Pozadí událostí spojí zločin s univerzitním prostředí a spletencem různých druhů partnerských vztahů.

„Myslím, že je to vlastně taková psychologická komedie o mužích a ženách a proměňujícím se genderovém vzorci, měnícím se statutu mužství a ženství. Zločin slouží jako katalyzátor příběhu. Ženské postavy jsou dominantní a myslím, že jsou v naší minisérii silnější než muži,“ přibližuje Hřebejk čtyřdílnou minisérii, ve které se objeví Jiří Havelka, Petra Hřebíčková, Jitka Čvančarová, Martha Issová nebo Katarzia.

Zločin dorazí také na česko-rakouské hranice. V kriminálně laděném snímku, který vznikl ve spolupráci Česká televize a ORF, si po boku rakouských herců zahráli Martin Pechlát, Denis Šafařík či Robert Mikluš.

Internetová série Pět let | Zdroj: Česká televize

Sadu televizních filmů doplní čtveřice nových komedií Jiřího Vejdělka: Bezva zuby na zásnuby, Ruce v záruce, Ledviny bez viny a S písní v tísni. Jak názvy napovídají, půjde v nich o zdraví.

Nové krve se dočká také internetová platforma iVysílání. Na ni na podzim zamíří seriál Pět let, který v deseti 15minutových epizodách prozkoumá různé úhly pohledu na společnou noc jedné mladé dvojice (Alžběta Malá, Samuel Toman) po maturitním večírku.

Škrty v tvorbě

Česká televize v reakci na pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku oznámila v květnu škrty ve výši 910 milionů korun. Strategie budoucích let #re_vize_2024 počítá se snížením počtu pracovních míst, zastavením velkých investic nebo navýšením výnosů z obchodní činnosti.

Od ledna 2023 skončí vysílání kanálu ČT3, televize také bude vysílat méně premiér: o Vánocích diváci uvidí pouze jednu nově natočenou pohádku namísto dvou jako doposud, V průběhu roku pak poklesne i počet seriálových novinek na jednu až dvě týdně. 

Stejná omezení se budou týkat i dokumentů, jejichž vysílání televize sníží na tři až čtyři premiéry týdně. Podpora filmů do kinodistribuce poklesne na polovinu. Letos ještě v koprodukci České televize přijde do kin třeba životopisný snímek Il Boemo o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi nebo novinka Alice Nellis s názvem Buko.  

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme