Seriál M.A.S.H. slaví 45 let. Příběhy vojenských lékařů si získaly miliony fanoušků po celém světě

Přesně před 45 lety odvysílala americká televize CBS první díl seriálu M.A.S.H. Děj se odehrává za války v Koreji a diváky nejdřív moc nezaujal. To se ale časem změnilo, poslední díl v roce 1983 sledovalo více než 125 milionů lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radar O´Reilly, kapitán Hawkey Pierce a "šťabajzna" Margaret Houlihanová

Radar O´Reilly, kapitán Hawkey Pierce a "šťabajzna" Margaret Houlihanová | Zdroj: Wikimedia Commons

Kdo by je neznal: kapitán Hawkey Pierce, jeho kamarád "Trapper" John McIntyre, "šťabajzna" Margaret Houlihanová nebo Radar O´Reilly. Hrdinové amerického seriálu M.A.S.H. se poprvé objevili na televizních obrazovkách 17. září 1972. To ještě jejich představitelé nevěděli, že spolu stráví jedenáct let. 

Na počátku byl román o třech vojenských lékařích  z roku 1968 od Richarda Hookera - což je pseudonym dvou autorů - bývalého vojenského chirurga Richarda Hornbergera a spisovatele W. C. Heinze. V roce 1970 následoval film M.A.S.H. režiséra Richarda Altmana - a 17. února 1972 premiéra prvního dílu stejnojmenného seriálu.

MASH je zkratka pro lékařské jednotky americké armády – Mobilní armádní chirurgická nemocnice (z anglického Mobile Army Surgical Hospital).

Propadák sezony

„Nikdo neví, proč má některá věc  úspěch...  Ale na úspěchu toho seriálu měl určitě podíl režisér Gene Reynolds. Vybral skvělé lidi. A navíc, televize stála při nás. Měli ten seriál rádi, i když měl bídnou sledovanost. Dnes takovou věc zruší lusknutím prstu,“ řekl už dříve k úspěchu seriálu herec Alan Alda, který ztvárnil vojenského chirurga Pierce. Narážel na to, že první díly seriálu M.A.S.H. diváky nezaujaly. Časopis Time ho dokonce označil za propadák sezony. 

Sledovanost ale začala růst a televize CBS si později za rozhodnutí nestáhnout seriál M.A.S.H. mohla gratulovat. Za 11 let vzniklo 256 dílů. Poslední  - s názvem Nashledanou, sbohem a amen - měl premiéru v únoru 1983. Sledovalo ho 125 milionů diváků. Hrdinové fiktivní mobilní nemocnice se tedy dočkali konce korejské války.

Kvůli seriálu stoupl odběr vody

Fanoušci seriálu M.A.S.H. zaznamenali, že tři minuty po premiéře závěrečného dílu stoupl odběr vody v New Yorku o více než milion litrů - prý kvůli tomu, že lidé čekali na konec seriálu a až pak šli do koupelny. Údajně byl M.A.S.H. také první americký seriál, ve kterém zazněl vulgární výraz "son of a bitch". Pozornosti fanoušků také neunikla písnička spojená se seriálem - a už předtím s filmem režiséra Altmana.

Depresivní text písničky o tom, že "sebevražda nebolí" napsal  tehdy 14letý Altmanův syn Mike. Jeho otec se o úrovni textu pubertálního autora vyjadřoval dost kriticky. Později ale přiznal, že zatímco on dostal za režii filmu M.A.S.H. 70 tisíc dolarů (v korunách asi milion a půl), jeho synkovi vynesl text písně Suicide Is Painless víc než milion (v přepočtu skoro 22 milionů korun).

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme