Teorie velkého třesku po 12 letech končí. Američané odvysílají poslední epizodu

Americký seriál o partě poněkud excentrických vědců Teorie velkého třesku se blíží do finále. Poslední epizodu dvanácté série odvysílají v USA ve čtvrtek 16. května. Ovšem nebýt rozhodnutí Jima Parsonse, představitele fyzika Sheldona Coopera, který už nechtěl v natáčení za žádnou cenu pokračovat, nejspíš by se na obrazovkách ještě pár sezon objevoval. Diváci totiž o tenhle komediální seriál zájem rozhodně neztrácejí.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní postavy seriálu The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku) zleva: Rajesh Koothrappali, Sheldon Cooper, Penny, Leonard Hofstadter a Howard Wolowitz | Zdroj: Flickr (CC BY-NC 2.0)

Úplně první díl populárního sitcomu se v éteru objevil v září 2007. Postavy od té doby prošly poměrně výrazným vývojem a některým kritikům vadí třeba to, že Sheldon už je přece jen schopen sociální interakce nebo že Raj ztratil svou ostýchavost před opačným pohlavím.

Avengers: Kalkul, nebo věrný odraz diverzity? V Hollywoodu pochopili, že nejde točit pro jedno publikum

Číst článek

A někdejší velký „sexuální loudil“ Howard si našel nejen manželku, ale jako jediný z hlavních hrdinů se dočkal i potomků.

Základní premisa seriálu se ale nemění, ze střetu nadprůměrně inteligentních až geniálních vědců se světem obyčejných lidí vytěžili scenáristé bezpočet vtipných situací.

A i když se nadmíru inteligentní, ale podle odborníků Aspergerovým syndromem trpící Sheldon třeba postupem času smířil s existencí sarkasmu a ironie, stále má často problémy obstát v kontaktu s obyčejnými lidmi.

Ty od samého počátku ztělesňuje hlavně půvabná Penny (příjmení postavy zůstává i po 12 letech tajemstvím). Poněkud prostoduchá neúspěšná herečka a servírka z Nebrasky, jejíž přistěhování se do sousedního bytu v prvním díle seriálu obrátilo život Sheldona Coopera i jeho spolubydlícího a kolegy fyzika Leonarda Hofstadtera vzhůru nohama.

Vztahy mezi muži a ženami 

Úplně normální vlastně není ani jediný ze čtveřice hlavních mužských hrdinů, kterými jsou kromě fyziků Sheldona a Leonarda astrofyzik původem z Indie Rajesh Koothrappali a inženýr Howard Wolowitz. První z nich stále hledá tu pravou, zatímco druhý si vzal ženu, která se povahou až příliš podobá jeho dominantní matce.

Vztahy mezi muži a ženami tvoří významnou – a možná důležitější – část seriálu „civilizování“ čtveřice mladých vědců. Ti zpočátku tráví veškerý volný čas hraním stolních a počítačových her, sledováním sci-fi filmů a seriálů nebo debatami o komiksových superhrdinech.

V těch patří poslední slovo Sheldonovi, bezpochyby geniálnímu vědci, který ovšem na počátku téměř neumí fungovat v běžném světě. Partnerku, neurobioložku Amy, kupodivu našel i Sheldon a Leonard si po letech vzal Penny.

Záběr z první série seriálu Teorie velkého třesku | Foto: ©CBS/Courtesy Everett Collection | Zdroj: Profimedia

Hawking i Musk

Nezbytnou součástí Teorie velkého třesku je také věda, v seriálu se to jen hemží termíny z teoretické fyziky a Sheldon spolu s Amy mají v nejnovějších epizodách nakročeno k Nobelově ceně.

Stephen Hawking: hvězda moderní kosmologie, která přejížděla přes nohy studentům v ulicích Cambridge

Číst článek

Díky popularizaci oboru, který ovšem naprostá většina diváků příliš nechápe, se v sitcomu objevili například slavný kosmolog Stephen Hawking (na jehož smrt reagoval loni štáb s herci dojemným rozloučením) nebo Elon Musk, zakladatel kosmické společnosti SpaceX a automobilky Tesla.

Na českých obrazovkách se Teorie velkého třesku objevila zhruba rok a půl po USA v době, kdy už ji velká část seriálových nadšenců znala díky stahování z internetu.

Kolem seriálu se dlouho předtím, než Sheldon s Leonardem promluvili hlasy Jakuba Wehrenberga a Aleše Hámy, vytvořila komunita amatérských překladatelů, kteří velmi rychle vytvářejí pro každou novou epizodu titulky. Prima, která seriál vysílá, se sice snaží držet tempo, i tak má ale zhruba tříměsíční zpoždění.

Nejstarší hraný seriál 

Mezi současnými americkými sitcomy – těmi hranými – je Teorie velkého třesku s tuctem ročníků bezkonkurenčně nejstarší a jen málo jiných seriálů se mu v minulosti alespoň přiblížilo.

Sheldon Cooper ze seriálu Teorie velkého třesku | Foto: CBS Television

Dvanáct let se vysílalo Dva a půl chlapa (2003 až 2015), MASH vydržel 11 sezon (1972 až 1983), stejně jako Na zdraví (1982 až 1993) nebo Ženatý se závazky (1987 až 1997).

Ještě déle vydržely některé animované sitcomy – Simpsonovi se vysílají už třicátou sezonu, South Park pak běží od roku 1997, tedy 22 let.

Záběr z první série seriálu Teorie velkého třesku | Foto: ©CBS/Courtesy Everett Collection | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme