Život princezny Diany připomíná nový televizní dokument. Představuje ji v roli mámy

Britové si připomínají léto, kdy zemřela princezna Diana. Za měsíc to bude přesně 20 let od její tragické autonehody v Paříži. Diana si získala popularitu po celém světě, svým neformálním vystupováním i zájmem o charitu. Byla netypickou členkou královské rodiny, do které nikdy nezapadla. Nový britský dokument představuje Dianu hlavně jako „prima mámu". Tak o ní mluví její synové William a Harry.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Říkala mi, zlob si jak chceš, ale hlavně se nenech chytit! Když jsme hráli fotbal, chodila se na nás dívat a dokonce nám na hřiště pašovala sladkosti v ponožkách,“ vzpomíná princ Harry.

Svou matku naposledy viděl, když mu bylo 12. V novém dokumentu, který stanice HBO vysílala poprvé před týdnem, dostali oba synové princezny hlavní roli. To oni vyprávějí, jaká Diana byla. O dva roky starší William už má dnes sám dvě děti. A o babičce s nimi prý často mluví.

Přehrát

00:00 / 00:00

20 let po smrti princezny Diany se v britských televizích objevilo několik dokumentů, které ji ukazují v novém světle. Na jednom filmu se Dianina rodina přímo podílela. Jiný chtějí příbuzní Diany naopak z vysílání úplně stáhnout

Tvůrci dokumentu oceňují, jak poctivě synové Diany k natáčení přistoupili, a jak o těžkém tématu otevřeně mluví. Smeknul před nimi i šéfproducent dokumentu Nick Kent.

„Myslím, že v tom snímku uvidíte Dianu takovou, jaká byla v soukromí. Tak jak mámu vidí jenom děti. Třeba mě nejvíc překvapilo, jak princové mluví o jejím smyslu pro humor, že si opravdu uměla z někoho vystřelit. A že měla ráda i rošťárny,“ uvedl Kent.

Nahrávky od hlasového trenéra

20 let po Dianině smrti se ale objevily i další materiály, které se chystají pro televizní vysílání, a budí kontroverze. Stanice Channel 4 chce příští víkend vysílat jiný dokument se záznamy rozhovorů Diany s jejím hlasovým trenérem ze začátku 90. let.

Diana na nahrávkách mluví otevřeně i o sexuálním životě s princem Charlesem. Část její rodiny, v čele s bratrem Earlem, ale nechce, aby se záznamy vysílaly. Prý by to i dnes traumatizovalo její mezitím dávno dospělé syny. Earl Spencer šel po boku princů ve smutečním průvodu za Dianinou rakví před 20 lety.

Princezna Diana | Foto: Reuters

„Byly to nejhorší minuty mého života. Bylo úplně bizarní, že nám protokol předepisoval dívat se přímo před sebe. Dodnes mám z toho noční můry. Překonal jsem to, jen když jsem si řekl, že její synové se musí cítit ještě mnohem hůř,“ vzpomínal Spencer.

Výročí Dianiny smrti připomenou v příštích týdnech v Británii i další akce. Například v Buckinghamském paláci je výstava jejích osobních předmětů, včetně rámečků s fotkami nebo kazet s hudbou, které poslouchala. Předměty na výstavu osobně vybrali rovněž její synové William a Harry.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme