Život princezny Diany připomíná nový televizní dokument. Představuje ji v roli mámy

Britové si připomínají léto, kdy zemřela princezna Diana. Za měsíc to bude přesně 20 let od její tragické autonehody v Paříži. Diana si získala popularitu po celém světě, svým neformálním vystupováním i zájmem o charitu. Byla netypickou členkou královské rodiny, do které nikdy nezapadla. Nový britský dokument představuje Dianu hlavně jako „prima mámu". Tak o ní mluví její synové William a Harry.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Říkala mi, zlob si jak chceš, ale hlavně se nenech chytit! Když jsme hráli fotbal, chodila se na nás dívat a dokonce nám na hřiště pašovala sladkosti v ponožkách,“ vzpomíná princ Harry.

Svou matku naposledy viděl, když mu bylo 12. V novém dokumentu, který stanice HBO vysílala poprvé před týdnem, dostali oba synové princezny hlavní roli. To oni vyprávějí, jaká Diana byla. O dva roky starší William už má dnes sám dvě děti. A o babičce s nimi prý často mluví.

Přehrát

00:00 / 00:00

20 let po smrti princezny Diany se v britských televizích objevilo několik dokumentů, které ji ukazují v novém světle. Na jednom filmu se Dianina rodina přímo podílela. Jiný chtějí příbuzní Diany naopak z vysílání úplně stáhnout

Tvůrci dokumentu oceňují, jak poctivě synové Diany k natáčení přistoupili, a jak o těžkém tématu otevřeně mluví. Smeknul před nimi i šéfproducent dokumentu Nick Kent.

„Myslím, že v tom snímku uvidíte Dianu takovou, jaká byla v soukromí. Tak jak mámu vidí jenom děti. Třeba mě nejvíc překvapilo, jak princové mluví o jejím smyslu pro humor, že si opravdu uměla z někoho vystřelit. A že měla ráda i rošťárny,“ uvedl Kent.

Nahrávky od hlasového trenéra

20 let po Dianině smrti se ale objevily i další materiály, které se chystají pro televizní vysílání, a budí kontroverze. Stanice Channel 4 chce příští víkend vysílat jiný dokument se záznamy rozhovorů Diany s jejím hlasovým trenérem ze začátku 90. let.

Diana na nahrávkách mluví otevřeně i o sexuálním životě s princem Charlesem. Část její rodiny, v čele s bratrem Earlem, ale nechce, aby se záznamy vysílaly. Prý by to i dnes traumatizovalo její mezitím dávno dospělé syny. Earl Spencer šel po boku princů ve smutečním průvodu za Dianinou rakví před 20 lety.

Princezna Diana | Foto: Reuters

„Byly to nejhorší minuty mého života. Bylo úplně bizarní, že nám protokol předepisoval dívat se přímo před sebe. Dodnes mám z toho noční můry. Překonal jsem to, jen když jsem si řekl, že její synové se musí cítit ještě mnohem hůř,“ vzpomínal Spencer.

Výročí Dianiny smrti připomenou v příštích týdnech v Británii i další akce. Například v Buckinghamském paláci je výstava jejích osobních předmětů, včetně rámečků s fotkami nebo kazet s hudbou, které poslouchala. Předměty na výstavu osobně vybrali rovněž její synové William a Harry.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme