Zemřela Tina Turner. Zpěvačce, které se přezdívá ‚královna rock’n’rollu‘, bylo 83 let

Ve věku 83 let ve středu po dlouhé nemoci zemřela americko-švýcarská zpěvačka s charakteristickým chraplavým hlasem Tina Turner. S odkazem na její mluvčí to uvedla stanice Sky News. „Královna rock’n‘rollu zemřela dnes ve věku 83 let po dlouhé nemoci ve svém domě v Kusnachtu u Curychu ve Švýcarsku. Svět s ní ztratil hudební legendu a vzor,“ cituje z prohlášení mluvčí.

Aktualizováno Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká zpěvačka Tina Turnerová

Americká zpěvačka Tina Turnerová | Zdroj: Reuters

Turner se proslavila jako interpretka hitů Simply the Best, We Don't Need Another Hero, Typical Male či titulní písně z bondovky Golden Eye. Zpěvačka proslula odvážnými kostýmy a energickým vystupováním, její koncerty bývaly velká show.

„Rocková babička“, jak zní asi nejčastější zpěvaččina přezdívka, prodala přes 200 milionů desek. Získala mimo jiné 12 cen Grammy (včetně ceny za celoživotní zásluhy) a vstoupila do rokenrolové Síně slávy.

Odchod legendy komentovaly osobnosti ze světa showbyznysu i Bílý dům. Fanoušci před jejím domem zapalují svíčky. 

„Tina byla jedinečnou a pozoruhodnou přírodní silou se svou odolností, neuvěřitelnou energií a obrovským talentem,“ uvedl Roger Davies, který byl 30 let jejím manažerem.

„Od prvního dne, kdy jsem ji v roce 1980 potkal, si naprosto věřila, zatímco málokdo jiný jí v té době věřil... Bude mi velmi chybět,“ dodal podle BBC News Davies.

Odchod mé úžasné přítelkyně Tiny Turner mě velmi zarmoutil. Byla to skutečně nesmírně talentovaná umělkyně a zpěvačka. Byla inspirativní, vřelá, vtipná a velkorysá. V mládí mi velmi pomohla a nikdy na ni nezapomenu, napsal na twitteru Mick Jagger a připojil dvě společné fotografie.

Americká zpěvačka Gloria Gaynorová, která se rovněž proslavila v 60. letech, podle BBC News uvedla, že Turner „vydláždila cestu mnoha ženám v rockové hudbě, černým i bílým“. Poctu jí vzdali také modelka Naomi Campbellová, basketbalová legenda Magic Johnson a zpěvačky Kelly Rowlandová a Ciara.

Bílý dům označil smrt Turner za „velkou ztrátu“. „Byla ikonou, hudební ikonou, která ve své kariéře zažila mnoho skvělých okamžiků,“ uvedla mluvčí amerického prezidenta Karine Jean-Pierreová.

Živelná povaha

Zpěvačka se narodila se jako Anna Mae Bullocková 26. listopadu 1939 na farmě Nutbush v americkém státě Tennessee, později svému rodišti vzdala hold jedním z prvních hitů - Nutbush City Limits (1973).

Pěveckou premiéru si odbyla již v dětství, když v kostelním sboru zpívala gospely. Po rozvodu rodičů ji vychovávala babička, v 16 letech pak odešla do St. Louis, kde v jednom z klubů potkala Turnera, kapelníka rhytm & bluesové kapely Kings of Rhytm.  

Zpěvačka byla součástí světové popmusic dlouhých 60 let. Její kariéra však zdaleka nebyla bez zádrhelů. Elán a nezkrotná povaha jí ale nakonec pomohly dojít až na vrchol. 

Svoji kariéru začínala v podstatě dvakrát. Poprvé se o ní veřejnost dozvěděla v roce 1960, kdy s budoucím manželem Ikem Turnerem přišli se songem A Fool in Love. Turner její pěveckou dráhu nastartoval. Zároveň ale zpěvačku během jejich šestnáctiletého manželství přivedl svým bouřlivým životem a násilnickým chováním téměř až na dno.

Druhým začátkem kariéry pro Turner byla pak 80. léta, kdy se vzpamatovala z rozvodu a dluhů. První větší úspěch jí v roce 1971 přinesl hit Proud Mary, se kterým bodovala v žebříčku amerických singlů. 

Byl to zároveň i nejúspěšnější počin skupiny Ike & Tina Turner Revue, se kterou tehdy manželé vystupovali. Popularita zpěvačku přivedla také k filmu. V 70. letech se objevila ve snímcích Gimme Shelter (1970), Soul to Soul (1971), mihla se ve filmové verzi rockové opery Tommy (1975). O deset let později si Turner zahrála ve filmu Šílený Max a Dóm hromu.

Změna image

Obrovským úspěchem a satisfakcí se pro ni stalo album Private Dancer z roku 1984. Během následujícího roku se ho prodalo na deset milionů kusů a zpěvačce vyneslo čtyři ceny Grammy.

Turner tehdy změnila image a stylově se posunula od soulu a blues k popu, její pomyslné cestě vzhůru už tehdy nic nebránilo. Její koncerty přitahovaly tisíce fanoušků, například v roce 1988 přišlo na vystoupení v Riu de Janeiro 182 000 diváků, do té doby největší počet.

Poslední (desátou) sólovou desku s názvem Twenty Four Seven natočila Turner v roce 1999 a o rok později se „definitivně“ rozloučila s publikem.

K radosti fanoušků ale v roce 2008 názor změnila a vyrazila na turné k padesátiletému výročí své kariéry. Nezapomněla ani na Prahu, kde vystoupila v dubnu 2009 v zaplněné O2 aréně. Po skončení turné se zpěvačka z očí veřejnosti stáhla.

Zpěvačce se narodili dva synové. Starší Craig (v roce 2018 spáchal sebevraždu), jehož otcem byl hudebník Raymond Hill, a Ronnie (zemřel v roce 2022 na rakovinu), kterého měla s Turnerem. V prvním manželství zároveň adoptovala i dva syny.

Štěstí v osobním životě zpěvačka našla až po sedmdesátce. V roce 2013 se provdala za svého dlouholetého přítele, o 16 let mladšího německého hudebního producenta Erwina Bacha a přijala švýcarské občanství. Nějakou dobu žila také v Kolíně nad Rýnem.

Turner vydala čtyři biografie, bylo o ní natočeno několik dokumentů a na motivy jejího života vznikl v roce 2018 muzikál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme