Umělecký šéf Opery Národního divadla Kofroň rezignoval, odchází o dva měsíce dřív, než bylo v plánu

Umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň rezignoval, a to dva měsíce před koncem svého funkčního období. Radiožurnálu to potvrdil tiskový mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kofroň | Foto: Vojtěch Havlík

Kompetence uměleckého ředitele Opery Národního divadla, které vyplývají z vnitřních předpisů instituce, do konce července přebírá ředitel Národního divadla Jan Burian. „Od srpna se funkce ujme Per Boye Hansen,“ uvedl mluvčí Staněk.

Kofroňův odchod z funkce přichází jen krátce poté, co zaměstnanci a umělci Národního divadla vyzvali ředitele Jana Buriana ke zodpovězení otázek okolo vize a směřování opery.

Nejistota, kritická situace. Zaměstnanci Národního divadla píší řediteli, proč bude v čele opery Hansen

Číst článek

Nejistota podle nich panuje právě v souvislosti s nástupem Nora Per Boye Hansena na místo, ze kterého Kofroň nyní předčasně odchází. 

Dopis minulé pondělí podepsalo 339 osobností včetně vedení opery, sólistů, dirigentů, členů orchestru Národního divadla, členů orchestru Státní opery, členů sboru Národního divadla, členů sboru Státní opery a řady dalších.

„Celkově je v Národním divadle obrovská nervozita, protože nikdo neví, co bude dál. Proto vznikl i tento otevřený dopis, protože opravdu nikdo neví, jakou cestou se bude opera Národního divadlo, potažmo Státní opery jako celku ubírat,“ řekla tehdy Radiožurnálu pěvkyně Eva Urbanová. 

Nejistota, nervozita

Situaci v dopise zaměstnanci a výkonní umělci Opery Národního divadla a Státní opery označují za kritickou, odsuzují jak netransparentnost výběru nového uměleckého ředitele Hansena, tak jeho nepředstavení základní vize směřování instituce. 

Stále nevíme, jaké má plány, říkají lidé z Národního divadla o novém šéfovi opery Hansenovi

Číst článek

„Připravíme formou otevřeného dopisu odpověď, která bude obsahovat i ta fakta, která jsou všeobecně známa z otevřených zdrojů nebo o kterých jsme měli za to, že jsme soubor Opery informovali prostřednictvím ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery,“ sdělil následně ředitel Národního divadla Burian v reakci na dopis.

Hansenův tým

Norský divadelní režisér Hansen po příjezdu do Prahy letos v únoru uvedl, že chce posílit mezinárodní postavení Opery Národního divadla, oživit historii české opery, zvýšit počet nových produkcí a profilovat umělecké soubory Opery Národního divadla a Státní opery.

Hansenův tým, do kterého patří i německý dirigent a budoucí hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens, se soustředí na znovuotevření historické budovy Státní opery po generální rekonstrukci. Divákům se Státní opera poprvé představí slavnostním operním gala 5. ledna 2020, přesně 132 let od prvního otevření v roce 1888.

Hansen na univerzitě v Oslu vystudoval divadelní vědu a pak studoval operní režii v německém Essenu. Od dubna 2012 do července 2017 byl uměleckým ředitelem Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a v roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii nejpřístupnější scéna.

hrc, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme