Na seznam UNESCO se dostala krajina italského prosecca. Uspělo také dílo amerického architekta Wrighta

Na seznam světového dědictví UNESCO v neděli přibyla kopcovitá krajina mezi městy Conegliano a Valdobbiadene na severovýchodě Itálie, z níž pochází nejkvalitnější šumivé víno prosecco, či osm budov amerického architekta Franka Lloyda Wrighta, například Guggenheimovo muzeum v New Yorku.

Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina mezi městy Conegliano a Valdobbiadene na severovýchodě Itálie, z níž pochází šumivé víno prosecco. | Zdroj: Profimedia

O rozhodnutí výboru pro světové dědictví UNESCO na zasedání v ázerbájdžánském hlavním městě Baku informovala agentura AP.

Hned dvě místa v Česku se dostala na seznam UNESCO: kladrubský hřebčín a Krušnohoří

Číst článek

Na seznam bylo v neděli podle twitteru organizace UNESCO dále zapsáno například historické centrum města Šaki na severozápadě Ázerbájdžánu i s Chánovým palácem z 19. století, observatoř Jodrell Bank v anglickém hrabství Cheshire, památky historického centra ruského města Pskov, které leží u hranic s Estonskem, anebo palácový komplex v portugalském městě Mafra nedaleko Lisabonu.

Již v sobotu uspěl také společný návrh Německa a Česka na zařazení Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří a byl tak přidán na seznam UNESCO. Do výběru se dostal i Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Česká republika si tak na seznam připsala hned dvě nová místa.

Prosecco se stalo nejpopulárnějším italským vínem v zahraničí, jeho vývoz se tento rok zvýšil o rekordních 21 procent. „Je to historický den pro region Benátky i pro celou Itálii,“ komentoval úspěch italský ministr zemědělství a turistiky Gian Marco Centinaio. Itálie o zapsání na seznam usilovala už minulý rok, ale o pár hlasů neuspěla.

Ze staveb architekta Wrighta na seznam vedle proslulé newyorské galerie přibyl dům Hollyhock House v Los Angeles či kostel unitářů v Oak Park u západní části Chicaga.

čtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme