V Praze začíná výstava Alberta Giacomettiho. Kromě soch ukáže i v Česku neznámé malby

Sochy, které vypadají, že nejsou spojeny se zemí, ale i méně známé malby. Jakmile je jednou uvidíte, těžko si podruhé spletete autora – Alberta Giacomettiho. Vůbec poprvé se k českým návštěvníkům dostává jeho retrospektiva. Výstava Giacomettiho děl pořádaná pražskou Národní galerií bude od čtvrtka otevřena veřejnosti ve Veletržním paláci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je tu od všeho něco, kromě jeho typických barev i červená. Dělal geniální tmavé věci, ale tady vidíte, že sršel energií. Byla to charismatická a živá osobnost,“ komentuje výstavu pro Radiožurnál kurátorka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Julia Baileyová.

„Chtěli jsme vyzdvihnout Giacomettiho stránky, na které někdy zapomínáme. Nebyl to jen génius v ateliéru, ale i člověk, který miloval společenský život,“ vysvětluje.

‚Zrádce dělnické třídy.‘ Stanislav Kolíbal představuje na benátském bienále retrospektivní výstavu

Číst článek

Na výstavě spolupracovala Národní galerie s pařížskou Fondation Giacometti. Celá výstava čítá na 170 děl a většinu z nich zapůjčila právě Fondation Giacometti.

Její kurátorka Serena Bucalo-Musselyová se zastavuje u překvapivě pestrých maleb, u kterých by návštěvník asi čekal úplně jiného autora. „Myslím si, že malby jsou opravdovým pokladem téhle výstavy,“ říká. „Obvykle totiž lidé Giacomettiho znají jako sochaře, ale tady najednou vidíte, jak všestranný byl.“

Alberto Giacometti se narodil ve Švýcarsku, podstatnou část uměleckého života ale spojil s Paříží. Na výstavě jsou i portréty jeho múz, pokračuje Julia Baileyová. „Jeho všestrannosti si všimnete, když budete procházet výstavou. Najdete tu klasického Giacomettiho i jeho neznámé tváře. Není žádným tajemstvím, že už ve své době inspiroval spoustu umělců, včetně těch českých a slovenských,“ uzavírá.

Giacometti se přátelil s osobnostmi jako Jean-Paul Sartre, Pablo Picasso nebo Samuel Beckett a spolu s nimi se stal jedním z nejvlivnějších umělců 20. století.

stk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme