Český aukční trh hlásí navzdory covidu rekord. Deset nejdražších obrazů stálo 340 milionů korun

Navzdory číslům z jarní aukční sezony nezasáhla protikoronavirová opatření tuzemský aukční trh tolik, jak odborníci předpokládali. Ke koupi deseti nejdražších obrazů letošního roku by případný zájemce potřeboval 340 milionů korun. Je to o tři miliony více než v loňském roce a rekord českých aukcí. Po podzimní části aukční sezony bude zřejmě propad obratu proti loňsku jen asi 25 procent. Informoval o tom odborník na aukční trh Jan Skřivánek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Divertimento II od malíře Františka Kupky

Obraz Divertimento II od malíře Františka Kupky | Zdroj: Galerie Kodl

Po jarní sezoně byla čísla jiná - do konce května utratili sběratelé a investoři na aukcích výtvarného umění 90 milionů korun. Bylo to o 470 milionů, respektive o 84 procent méně než ve stejném období loni. Opatření proti šíření koronaviru vedla ke zrušení či odložení řady aukcí, letos jich na jaře bylo o více než polovinu méně než loni na jaře.

Historik zkoumal obraz neznámého malíře ze 17. století. Po čtyřech letech zjistil, že má slavného autora

Číst článek

Loni sběratelé a investoři na tuzemských aukcích výtvarného umění utratili 1,405 miliardy korun. Bylo to o 14 milionů, tedy asi o jedno procento méně než v rekordním roce 2017. Trojici nejúspěšnějších let z hlediska trhu s uměním činí roky 2016, 2017 a 2019.

Druhá vlna koronaviru už pořadatele zřejmě tolik neodradila, konaly se ve velké míře aukce na internetu a i některé sálové aukce za přísných hygienických podmínek. Nová autorská maxima zaznamenali František Kupka, Toyen, Jan Zrzavý a Theodor Pištěk.

Hned dvakrát se na podzim přepisoval celkový žebříček nejdražších děl. Nejprve začátkem října, když se obraz Toyen, Piková dáma z roku 1926, na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 78,65 milionu korun.

Podruhé pak koncem listopadu, kdy na aukci Galerie Kodl Kupkova abstrakce Divertimento II z druhé poloviny 30. let vystoupala na 90,24 milionu korun.

V Česku padl nový aukční rekord. Kupkovo Divertimento II se prodalo za více než 90 milionů

Číst článek

Poprvé se do desítky nejdražších děl dostalo dílo žijícího umělce. Stalo se tak díky obrazu Theodora Pištěka Adieu, Guy Moll, který Galerie Kodl vydražila za 25,44 milionu korun.

Dosažená cena je nejen novým Pištěkovým aukčním maximem, ale současně také novým rekordem v dané kategorii.

Dosud titul nejdražšího žijícího umělce patřil Federicu Díazovi, jehož zlata kapka Lacrimau z Expo v Šanghaji se před třemi lety na aukci European Arts prodala za 6,5 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme