Zemřel významný architekt Ivan Ruller. 'V tomto městě jsem se narodil, mám ho rád,' říkával o Brnu

Zemřel významný brněnský architekt Ivan Ruller, bylo mu 91 let. Informovala o tom v neděli Česká televize Brno. Rullerův architektonický rukopis nese například brněnská hala Rondo. A podílel se také na projektu Janáčkova divadla.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel významný brněnský architekt Ivan Ruller (archivní foto) | Zdroj: čt24

Úplný soupis děl, kterými Ivan Ruller obohatil fond moderní architektury, zahrnuje přes 500 položek. Projektoval pavilon E na brněnském výstavišti, administrativní budovu Ingstavu nebo obřadní síň na židenickém hřbitově.

Brněnské nádraží přesuňme k řece, doporučili zastupitelé města. Poslední slovo bude mít vláda

Číst článek

Ruller byl žákem Bohuslava Fuchse či Bedřicha Rozehnala, silně jej ovlivnil funkcionalismus a moderna. Zúčastňoval se i mezinárodních soutěží. Spolupracoval na památnících v Osvětimi a Dakaru i na budování muzea v Tripolisu.

Po roce 1989 byl čtyři roky děkanem brněnské fakulty architektury. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo. Je také laureátem Ceny města Brna.

Ruller i v pokročilém věku zůstával činný. Učil, projektoval, vyjadřoval se k odborným otázkám. Angažoval se proti odsunu nádraží v Brně.

„V tomto městě jsem se narodil, mám ho rád, udělám všechno, co je možné, aby se tomu naprosto nezdůvodněnému návrhu zabránilo," řekl Ruller novinářům v roce 2016.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme