Obraz Josefa Šímy byl vydražen za 36 milionu korun. Jde o letošní nejdražší dílo prodané na aukcích v Česku

Obraz Josefa Šímy s názvy ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927 byl v neděli vydražen na aukci společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu v Praze za 36,18 milionu korun včetně aukčního poplatku. Zakoupil jej klient na telefonu. Byl tak překonán malířův dosavadní aukční rekord 28,8 milionu korun z podzimu 2016, zároveň jde o nejdražší dílo letošního roku prodané na aukcích v ČR a páté nejdražší v historii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Josefa Šímy s názvem ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927 (uprostřed na snímku z 11. října 2018 na předaukční výstavě) byl vydražen na aukci v Praze za 35,96 milionu korun včetně aukčního poplatku. Vpravo je galerista Jiří Rybář | Foto: Říhová Michaela | Zdroj: ČTK

Vyvolávací cena Šímova obrazu byla 28 milionů korun, klient na telefonu jej zakoupil za 31 milionů bez aukční provize. K dílům s kladívkovou cenou nad 10 000 001 korun se podle aukčního katalogu přidává poplatek ve výši 16 procent.

Kánon100. Vybíráme nejzásadnější česká díla za posledních sto let

Číst článek

Na českém aukčním trhu se obraz objevil již před 14 lety, kdy byl vydražen za 6,7 milionu korun. Podle textu v katalogu jde o obraz, ve kterém nastal přerod v Šímově tvorbě a v němž autor nalezl vlastní výtvarný jazyk. Karel Teige ho viděl v jeho pařížském ateliéru jako jeden z prvních a nadšeně o něm psal do časopisu Kmen jako o díle naprosto suverénním a přelomovém. Obraz na rozhraní poetismu a surrealismu byl mnohokrát vystavován, publikován a dlouhá léta byl součástí bruselské soukromé sbírky, poté se dostal do sbírky jednoho z největších českých sběratelů.

‚Grafické básně‘

Obraz Šíma namaloval v roce 1927, kdy spolu s několika mladými literáty a umělci v Paříži založil skupinu Le Grand Jeu, Vysoká hra. Jejich programové cíle byly v mnohém podobné surrealistickému hnutí a obě skupiny po nějakou dobu pojily přátelské vztahy.

Podle odborníka na trh s uměním Jana Skřivánka tvoří Šímovy obrazy z období skupiny uzavřený soubor. Často se na nich objevují vejce, obří krystaly, ženská torza, pahýly stromů a amorfní temně zelené skvrny. Karel Teige je přirovnával ke grafickým básním.

Vydraženy byly i obrazy Kupky, Fily, Sýkory a Medka

Na nedělní aukci dále koupila žena na sále za 6,49 milionu korun včetně provize obraz Zdeňka Sýkory Linie č. 140, zájemce našel i další Šímův obraz Země hvězd z roku 1961 za 3,6 milionu s poplatkem.

‚Maloval své sny a lidé to milovali.‘ V 71 letech zemřel umělec a entomolog Libor Vojkůvka

Číst článek

Vyvolávací cenu 2,8 milionu korun bez provize (3,3 milionu s provizí) dal kupec za dílo Emila Filly Zátiší s lahví rumu, rybou a sklenicí z roku 1928, po telefonu pak klient koupil obraz Mikuláše Medka za 2,71 milionu včetně poplatku.

Obraz Františka Kupky Pohyb modré s černým plánem z roku 1927 byl prodán za 2,3 milionu včetně provize. Po telefonu za stejnou cenu koupil klient obraz Toaleta od Jiřího Karse, který měl vyvolávací cenu 340 000 korun. U všech těchto obrazů se podle katalogu účtuje provize 18 procent.

Zájemce naopak nenašel například obraz Modlitba od Alfonse Muchy (vyvolávací cena 1,8 milionu) nebo bezejmenné dílo Václava Boštíka (1,5 milionu).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme