Boroďanka, Ukrajina. Banksy odhalil nové graffiti na budově poničené ruským ostřelováním

Britský umělec Banksy odhalil své nejnovější dílo, nástěnnou malbu ukrajinské gymnastky na budově poničené ruským ostřelováním během války proti Ukrajině. Snímek graffiti v městečku Boroďanka, které leží asi 50 kilometrů severozápadně od Kyjeva, zveřejnil autor na svém účtu na instagramu a všimla si jej také světová média. Gymnastka dělá stojku uprostřed trosek, napsala britská stanice BBC na svém webu.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástěnné malby v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vedly podle BBC ke spekulacím, že anonymní umělec pracoval ve válkou zničené zemi. Další graffiti, oficiálně nepotvrzené, zobrazuje muže podobajícího se ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterého dítě poráží v judu.

Banksyho krysy v londýnském metru vyzývaly k nošení roušek. Dopravní podnik je ale odstranil

Číst článek

Umělec zveřejnil tři obrázky nástěnné malby gymnastky mezi troskami po ruském ostřelování pouze s popiskem „Boroďanka, Ukrajina“.

Boroďanka byla jedním z nejzasaženějších míst ruským bombardováním Ukrajiny bezprostředně po invazi z 24. února. Ruští vojáci město okupovali několik týdnů v počáteční fázi války, než jej v dubnu osvobodili ukrajinští vojáci.

Další dílo v městečku, které Banksy oficiálně nepotvrdil, zobrazuje muže podobajícího se Putinovi, kterého malý chlapec poráží v zápase v judu. Ruský prezident je držitelem černého pásu v judu a známým obdivovatelem bojových umění. Graffiti dítěte srážejícího k zemi muže ve sportovním úboru je vidět na zdi uprostřed poničených budov v Boroďance.

Banksyho dílo v Kyjevě | Foto: Kyodo / Newscom | Zdroj: Profimedia

Po osvobození města zpravodaj BBC Jeremy Bowen, který je mezi válečnými korespondenty veteránem, řekl, že škody způsobené ruským ostřelováním Boroďanky byly nejhorší, jaké v té době na Ukrajině viděl.

Několik svědků uvedlo, že ruští vojáci překazili pokusy vyprostit přeživší z trosek zničených budov a se zbraní v ruce vyhrožovali lidem, kteří to chtěli udělat. Server BBC News také zveřejnil příběh místního policisty, který při jediném ruském zásahu přišel o šest členů své rodiny - matku, otce, bratra, babičku, manželku a roční dceru.

Banksyho olejomalba se prodala za rekordních téměř 10 milionů liber. Kupec je neznámý

Číst článek

Gymnastka ve městě masakru

Třetí graffiti, která se zdá být také Banksyho dílem, ukazuje gymnastku s obvazem na krku, tančící se stuhou nad dírou zející ve zdi budovy ve městě Irpiň u Kyjeva, které smutně proslulo masakrem stovek civilistů během ruské okupace.

Čtvrté dílo, které také připomíná Banksyho styl, zobrazuje dvě děti sedící na „ježku“, tedy protitankové překážce, kterou používají jako houpačku. Toto dílo autor nastříkal na betonovou obrannou překážku v Kyjevě.

Banksy je jedním z nejslavnějších světových umělců – a zároveň zůstává zcela anonymní. Proslavil se na začátku 90. let pouličními graffiti v Bristolu. Během dalších let se jeho práce objevily v Paříži, New Yorku a Park City v Utahu. Média jej často popisují jako „nepolapitelného“ a „tajemného“ či „guerillového“ pouličního umělce. Mezi jeho fanoušky patří i největší světové celebrity.

Města a vesnice v Kyjevské oblasti byly mezi prvními na Ukrajině, které letos v únoru pocítily ruskou vojenskou agresi. Část regionu obsadila hned v prvních dnech invaze ruská okupační vojska, stáhla se odsud zhruba na začátku dubna.

Po osvobození obcí svět šokovaly informace o masakrech civilistů ruskými vojáky a o masových hrobech. Moskva zodpovědnost popřela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme