Britové vybírali své nejoblíbenější umělecké dílo. Zvítězilo Banksyho londýnské graffiti

Banksyho graffiti dívenky, jež se smutkem pozoruje odlétající balonek ve tvaru srdce, se stalo nejoblíbenějším britským uměleckým dílem. Z užšího seznamu 20 děl, který sestavili výtvarní redaktoři a umělci, toto černobílé graffiti nastříkané přes šablonu vybralo 2000 Britů, napsal deník Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka s balonem umělce s přezdívkou Banksy | Foto: Luke MacGregor | Zdroj: Reuters

Banksyho holčička porazila třeba romantického anglického krajináře Johna Constabla a jeho vůz na seno, obraz Bojující Temeraire vlečené k poslednímu kotvišti k rozebrání od Williama Turnera z 19. století nebo další slavná britská výtvarná díla, která skončila na předních příčkách.

Banksy se sprejem a šablonou tak v oblíbenosti porazil plátna starých mistrů, ale také třeba kultovní obálku alba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band skupiny Beatles, která skončila na 8. místě.

Jednu z prvních verzí Dívky s balonkem nastříkal Banksy na zeď tiskárny v londýnské čtvrti Shoreditch v roce 2002. O desetiletí později byla menší varianta tohoto graffiti na kartonu prodána v aukci za v přepočtu 2,14 milionu korun.

Banksy ale vytvořil vícero verzí. V roce 2014 například jednu využil, když upozorňoval na pokračující konflikt v Sýrii. Před posledními volbami v Británii například vytvořil holčičku s balonkem, ve kterém je britská vlajka, a vyzýval Brity, ať nevolí konzervativce.

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme