‚Zoufalství končí.‘ Banksy reagoval na ekologické aktivisty, říká expert o novém graffiti v Londýně

Na zdi u jednoho z míst, které v Londýně do čtvrtka okupovali ekologičtí aktivisté, přibylo v noci na pátek na zdi patrně další dílo Banksyho. O jeho autorství nepochybuje John Brandler, který vlastní přes deset výtvorů tohoto streetartového umělce, napsal list The Guardian.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Od této chvíle končí zoufalství a začíná taktika“.

„Od této chvíle končí zoufalství a začíná taktika“. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Dívenka na graffiti klečí u právě zasazené květiny a drží v ruce logo skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která londýnské protesty za ochranu klimatu organizovala. Výjev doplňuje nápis „Od této chvíle končí zoufalství a začíná taktika“.

Brandlera Banksyho autorství opírá o dva argumenty - ekologie představuje podle sběratele téma, které by umělec podpořil, a Brandler dále ve výjevu vidí návaznost na graffiti na garáži v Port Talbot ve Walesu, k němuž se Banksy přihlásil.

V Německu bude k vidění Banksyho napůl skartované dílo. Destrukční zařízení bylo deaktivováno

Číst článek

„Podpis v rohu není důležitý, podpisem je to dílo. A tohle je Banksy. Je to nádherné prohlášení a krásný kus,“ myslí si Brandler.

Graffiti se objevilo na prostranství Marble Arch u severovýchodního rohu Hyde Parku - na místě, jež okupovali ekologičtí aktivisté po téměř dva týdny. Extinction Rebellion má podle BBC tři základní požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení „občanského shromáždění“ pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda „říkala pravdu o klimatických změnách“.

„Jsme si vědomi toho, že u Marble Arch se přes noc objevilo patrně Banksyho dílo,“ potvrdil mluvčí westminsterské rady, pod níž místo spadá. „Chceme jej nechat přístupné na veřejnosti,“ napsala na twitteru šéfka rady Nickie Aikenová.

Banksy své autorství zatím nepotvrdil.

Graffiti tohoto enigmatického umělce se poprvé objevilo na zdech v Bristolu, Banksy si zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme