Banksy se zapojil do kampaně za záchranu věznice v Readingu. Vytvořil obraz prchajícího Oscara Wildea

Britský streetartový umělec Banksy potvrdil, že obraz prchajícího vězně, který se objevil na zdi vězení v anglickém městě Readingu, je jeho dílem. Banksy, kterému se stále daří tajit svou totožnost, zveřejnil video nazvané Create Escape, které zachycuje vytvoření díla na vězeňské zdi pod příkrovem zdi.

Reading Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banskyho prchající vězeň na zdi věznice v Readingu

Banskyho prchající vězeň na zdi věznice v Readingu | Foto: Matthew Childs | Zdroj: Reuters

Video se zpočátku tváří jako jedna z epizod kultovního pořadu již zesnulého amerického malíře Boba Rosse, radícího s technikami malování, poznamenala agentura AFP.

Obraz zachycuje vězně, silně připomínajícího nejznámějšího zdejšího chovance, dramatika, básníka a spisovatele Oscara Wildea, jak slézá po laně spleteném z prostěradel a přivázaném k psacímu stroji. Stalo se tak zrovna během kampaně, aby bývalá věznice napříště raději sloužila umění a umělcům, než aby se prodala na bydlení, uvedl server BBC News.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že si je vědomo, že "Banksy potvrdil odpovědnost za graffiti", a dodalo, že "zvažuje další kroky" a že další vyjádření poskytne "v pravý čas".

Spor o věznici

Městská rada v Readingu vyjádřila potěšení nad tím, že se Banksy zjevně zapojil do kampaně za záchranu věznice a její přeměnu v "maják umění a kultury". Rada také ujistila, že naléhá na ministerstvo spravedlnosti jako vlastníka zařízení, aby podniklo kroky k uchování Banksyho obrazu. Svou vděčnost "nepolapitelnému umělci a jeho týmu" vyjádřila také sama kampaň za přeměnu věznice.

Oscar Wilde si v Readingu v letech 1895 až 1897 odpykával trest za homosexualitu a zdejší káznici ve své baladě zvěčnil jako symbol krutosti viktoriánského justičního systému.

Reading leží asi 70 kilometrů západně od Londýna. Věznice neslouží svému účelu od roku 2013 a vláda se ji snaží prodat. Ministerstvo má tento měsíc rozhodnout o dalším osudu věznice. Kampaň za přeměnu věznice v umělecké centrum podpořili podle BBC i známí herci, například Kenneth Branagh, Natalie Dormerová či Judi Denchová.

BANKSY

  • Jeho graffiti se poprvé objevilo na zdech anglického města Bristol
  • Zakládá si na anonymitě a jeho díla, která často kritizují současnou společnost, se v aukcích pravidelně prodávají za statisíce eur.
  • Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech v USA, ve Francii nebo v palestinském Pásmu Gazy.
  • Kromě graffiti Banksy vytváří i obrazy na plátně -  například malbu s názvem Devolved parliament prodal za 9,9 milionu liber (tehdy 287 milionů korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme