Galerie v Rijádu vystaví Banksyho dílo. Podle organizátorů jde o oslavu umělcova poselství

Saúdská Arábie otevírá první výstavu děl streetartového umělce Banksyho. Výstava nazvaná „Banksyho umění bez hranic“ ukáže asi 70 děl tajemného Brita, který už desetiletí úspěšně skrývá svou identitu a bojuje proti komerčnímu pojetí umění.

Rijád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banksyho Otrocká práce

Banksyho Otrocká práce | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, DeptfordJon

Výstava se oficiálně otevírá v pátek ve Finančním centru krále Abdalláha v Rijádu a podle organizátorů je to první ukázka děl tohoto streetartového umělce na Blízkém východě. Přesněji řečeno v Galerii na Blízkém východě.

Jde o putovní výstavu, která je složena z kousků ze soukromých sbírek. Její součástí jsou fotografie, tisky a také další multimediální ukázky jeho děl, včetně dokumentu o Banksym.

Banksy před Vánoci vytvořil nové dílo, jeho sobi pomohli už minimálně jednomu bezdomovci

Číst článek

Organizátoři tvrdí, že cílem výstavy, která už předtím byla například v Berlíně nebo Paříži, je oslava Banksyho díla a poselství - oni i saúdskoarabská média přitom vyzdvihují hlavně jeho kritiku izraelsko-palestinského konfliktu a přístupů k uprchlické krizi.

Výstavní paradox

Umělec se na svých webových stránkách od této, ale i dalších podobných výstav otevřeně distancuje těmito slovy: „Veřejnost by měla vědět o nedávném přívalu Banksyho výstav, z nichž ani jedna není konsenzuální, všechny jsou organizovány zcela bez umělcova vědomí nebo jeho zapojení. Prosím, chovejte se k nim odpovídajícím způsobem.“

Banksy se ve svém díle vysmívá a bojuje proti třeba komerčnímu přístupu ke kultuře, kritizuje sociální nerovnosti a válku, což je vše v příkrém rozporu s tím, že jeho dílo se vystavuje ve finančním centru ropného království, které vede válku v Jemenu.

Paradoxně jeho jediná skutečná výstava je právě na Blízkém východě - v Banksyho hotelu, který stojí v Betlémě u zdi oddělující Izrael a palestinský Západní břeh Jordánu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme