Umělec zakopal v Dolních Břežanech stíhačku. Odkazuje na nesmyslnost některých lidských činů

Pražská Galerie Rudolfinum oslavila svou jubilejní 100. výstavu opravdu netradičně. V Dolních Břežanech totiž nechala zakopat do země slavnou stíhačku Mig 21. Pomohl jí v tom britský umělec Roger Hiorns.

Dolní Břežany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Dolních Břežanech u Prahy 1. října v rámci sochařského happeningu britského umělce Rogera Hiornse pohřbili sovětskou stíhačku MiG-21. | Zdroj: ČTK

Akci pořádá pražská Galerie Rudolfinum při oslavách 100. výstavy, kterou zahájila před dvěma týdny. Stíhačka dorazila na místo už v pátek odpoledne.

Letadlo dovezla nákladní auta po kusech – zvlášť trup a zvlášť křídla, dělníci je pak na místě znovu složili. Bagry už před tím vytvořily čtyři metry hlubokou díru, která doslova kopírovala tvar stíhačky.

„Sehnání letadla pro takhle specifickou galerijní nebo uměleckou akci není vůbec jednoduché. Tohle jsem dělal poprvé a netušil jsem, co existuje dealerů a pašeráků zbraní a nadšenců a milovníků letadel, kteří by v životě nenechali nic strčit pod zem. Cesta k tomu byla složitá,“ popsal Radiožurnálu kurátor David Korecký.

Letadlo přijelo z Moravy

Letadlo dopravily kamiony z Moravy, kde bydlí majitel, který umělci vojenskou stíhačku zapůjčil. Samotná akce - tedy zakopávání letadla do země - proběhla v neděli v areálu výzkumného laserového centra, které se na uměleckém projektu podílelo.

A protože historie osídlení Dolních Břežan sahá hluboko do minulosti, dohlíželi na celou akci archeologové. Na místě byli přítomní také letečtí specialisté, kteří měli zajistit, aby byl stroj čistý a nezamořil okolí.

„Papírování bylo relativně hodně, ale nebylo zas až tak složité sehnat příslušná povolení. Spíš bylo těžké nadchnout ty lidi, že pro nás udělají ty standardní věci,“ vysvětluje dál kurátor výstavy Korecký.

Podle umělce Rogera Hiornse člověk často upíná své síly k aktivitám, jejichž smysl může být sporný. Takhle umělec zdůvodňuje, proč se rozhodl demonstrativně zakopat vojenský stroj. Myšlenkou na pohřbívání letadel se Roger zabývá už několik let. Letoun poprvé nechal zasypat hlínou loni, a to v Británii.

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme