Z Katzelsdorfského zámečku u Valtic zbyly jen ruiny. Místní spolek ho chce nyní opravit

Letos je to přesně 200 let, co kníže Jan I. z Lichtenštejna nechal postavit Katzelsdorfský zámeček na okraji Valtic. Dnes lze klasicistní památku obdivovat jen na fotografiích, z loveckého zámečku jsou ruiny. Místní spolek chce nyní získat peníze na jeho opravu. Se zprávou přišel Český rozhlas Brno.

Valtice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D model zámečku z dokumetu České televize Ztracené adresy | Zdroj: Česká televize

Po druhé světové válce posloužil zámeček jako levný zdroj stavebního materiálu pro celé okolí. Spolek dobrovolníků ho nyní plánuje zachránit a obnovit. Práce vyčíslil zhruba na 50 miliónů korun, sehnat je ale může trvat dlouhé roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záměrem spolku je obnovit stavbu ve své původní podobě, říká předseda spolku Daniel Lyčka. Poslechněte si reportáž

„Nacházíme se na pravé části zámečku, nedaleko původního vstupního schodiště a takzvané apsidy neboli půlkruhovité prostory na pravé straně. A okolo nás je v současnosti džungle,“ říká vysokoškolský student historie a zároveň předseda spolku pro obnovu Katzelsdorfského zámečku Daniel Lyčka pro český rozhlas Brno. 

„Ze samotného loveckého zámečku zbyly pozůstatky apsidy. Z pravé a levé strany pravděpodobně pod nánosem zeminy se nachází v neurčitém stavu stále schodiště. Dokola se podařilo dohledat a objevit ještě dvě původní studny,“ vysvětluje Lyčka.

Zámek v Panenských Břežanech se prodal za 39 milionů. Za války v něm žil Heydrich, teď je z něj ruina

Číst článek

O historii zámečku ví, jako málo kdo. Zasvětil mu vlastně celé studium. Jak na základní škole, střední, tak i vysoké.

„Poprvé mě to zaujalo v 6. třídě, když jsem ve Valtickém zpravodaji četl článek o této stavbě. Všechny ostatní už jsem tenkrát docela dobře znal, tenhle ale ne. Od té doby jsem postupně začal sbírat informace. Na své disertační práci se momentálně zabývám samotným knížetem Janem z Lichtenštejna.“

Obnova celého zámečku může trvat samozřejmě několik let. Spolek proto bude usilovat o alespoň částečné zpřístupnění památky pro turisty.

„Záměrem je obnovit tuto stavbu ve své původní podobě asi přibližně kolem roku 1945, protože to máme nejvíce materiálu. Aby stavba sloužila i široké veřejnosti a stala se zase vyhledávaným cílem této části lednicko-valtického areálu.“

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme