Unikátní nález. Stěny opuštěné boudy v Bruselu pokrývají malby Hergého, autora slavného Tintina

Výtvarník Georges Remi, známý pod pseudonymem Hergé, který se proslavil komiksovou postavou reportéra Tintina, své výtvarné schopnosti jako chlapec trénoval na stěně nyní opuštěné skautské boudy v Bruselu. Podle historika Thierryho Scailleta z Katolické univerzity v Lovani jsou nástěnné malby znázorňující skautská dobrodružství, indiány nebo rytíře Hergého nejstaršími známými výtvory.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komiksová postava reportéra Tintina od výtvarníka Georgese Remiho, který je známý pod pseudonymem Hergé. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Malby v opuštěné boudě na pozemku školy v bruselské čtvrti Ixelles objevil místní radní a celoživotní fanoušek Tintina Yves Rouyet. Poté, co si jich téměř sto let nikdo nevšímal, naléhavě potřebují renovaci.

Asterix se vrací již po sedmatřicáté. Ve Francii vychází další pokračování oblíbeného komiksu

Číst článek

„Tyto nástěnné malby jsou zásadním bodem v historii komiksu,“ řekl podle britského listu The Daily Telegraph Rouyet. „Hergé vymyslel do té doby nevídaný způsob vyprávění příběhu prostřednictvím kresby,“ uvedl.

Malby vytvořené patnáctiletým chlapcem ukazují, že jejich autor má smysl pro akci. Díky ní se Hergého díla zařadila mezi ta nejoblíbenější za celé 20. století.

Tajuplný svět Stínadel i Hoši od Bobří řeky. Navštivte s námi Muzeum Jaroslava Foglara v Ledči

Číst článek

Skautští vedoucí u Hergého výtvarný talent vycítili a požádali ho, aby vyzdobil zdi boudy. Namaloval velkou mapu Belgie a znázornil výpravy, kterých se se svým oddílem účastnil. Nástěnné malby nikdo nikdy nepřetřel, nikdo je ale také neopravil a škola, na jejímž pozemku opuštěná bouda stojí, si jejich opravu nemůže dovolit, a tak potřebné peníze shání Rouyet.

Kreslený příběh o Tintinovi se poprvé objevil v roce 1929 v příloze katolického bruselského týdeníku Le Petit Vingtieme. Mladý Belgičan si to v něm namířil rovnou do Sovětského svazu.

Hergého díla patří k vytouženým kouskům mnoha sběratelů. Plátno z titulní stránky sešitu První kroky na měsíci se předloni v aukci prodalo za rekordních 1,55 milionu eur (39,5 milionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme