Česká cena za architekturu putuje do Liberce. Získala ji mateřská škola s fasádou ze sklolaminátů

Hlavním vítězem soutěže Česká cena za architekturu se stali Petr Stolín a Alena Mičeková, podle jejichž návrhu byla postavena mateřská škola v Nové Rudě na okraji Liberce. Navrhli neobvyklou stavbu zakrytou jakoby za závojem ze sklolaminátu. Porota uvedla, že na ni zapůsobila jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateřská škola v Nové Rudě, hlavní vítěz soutěže Česká cena za architekturu | Foto: Alexandra Timpau | Zdroj: Česká cena za architekturu

Ceny čtvrtého ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů se ve čtvrtek předávaly ve Foru Karlín. Ve finále porota vybírala mezi šesti stavbami, etablovaly se ze 34 nominovaných prací.

Celkem se o cenu letos ucházelo 186 děl dokončených v posledních pěti letech. Všechna oceněná díla Česká komora architektů vystaví od 12. do 22. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Autoři z ateliéru Petr Stolín architekt navrhli novostavbu mateřské školy na pozemku v těsném sousedství historické budovy střední školy a několika rodinných domů. Podle poroty vytvořili prostor poskytující dětem, svobodu, které přispívá nejen snadný pohyb mezi interiérem a exteriérem, ale také třeba vrstvení průsvitných fasád.

Objekt je zděná stavba s fasádou ze sklolaminátu, která je celá obehnána ocelovou konstrukcí s pochozími rošty, které nesou druhou vrstvu sklolaminátové stěny. Interiér je řešen jako spojitý prostor, který je velkými okny vizuálně propojen s exteriérem. Budova školky je podle porotců překvapivá, záhadná a zároveň současná.

Syrová a strohá. Podívejte se na betonovou budovu, která se pyšní Českou cenou za architekturu

Číst článek

Ocenění za výjimečný počin dostalo Centrum současného umění DOX v Praze za přínos pro architekturu a výtvarné umění.

„Celý areál DOX lze považovat za příklad kvalitní současné české architektury - od přestavby bývalé holešovické továrny podle projektu Ivana Kroupy, přes dřevěnou vzducholoď Gulliver autorů Martina Rajniše a Leoše Války, až po multifunkční sál podle návrhu architektonického studia Petr Hájek Architekti,“ uvedla Akademie České ceny za architekturu, která tuto cenu v rámci soutěže udílí.

A loni dokončený multifunkční sál DOX+ dostal i jedno z pěti čestných ocenění Finalista České ceny za architekturu 2019. Porota také ocenila rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích od Atelieru Bod Architekti - architektonické řešení je podle porotců ve všech ohledech vyvážené, jednoznačné a střídmé. Rekonstrukce dostala i cenu za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží.

Ve finále byla také betonová lávka přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna a dvě venkovská díla. K rekreaci slouží chata u rybníka u Vyklantic inspirována tradičními rybářskými boudami, v níž podle poroty architekti vytvořili prostor dokonale vyhovující základním tělesným i duchovním potřebám člověka. Při obnově usedlosti v Manešovicích architekti původní dvůr se dvěma staveními doplnili o třetí - hostovský dům pro ubytování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme