Čínský umělec, aktivista a autor 'člunu s uprchlíky' Aj Wej-Wej slaví šedesátiny

Sedmdesátimetrový nafukovací člun plný uprchlíků kousek od centra Prahy: to bylo jedno z velkých témat společenské debaty letos na jaře. Člun vytvořil jako umělecké dílo speciálně pro pražskou Národní galerii slavný čínský umělec a občanský aktivista Aj Wej-Wej. Narodil se přesně před 60 lety. 28. srpna 1957.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-wej v Praze se svým dílem | Foto: Filip Jandourek

Při své první návštěvě Prahy v roce 2016 se Aj Wej-Wej setkal s novináři, bouřlivým potleskem ho přivítali i studenti Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Aj Wej-Wej tehdy začal intenzivně spolupracovat s pražskou Národní galerií.

Tisícovky lidí tehdy mířily k Veletržnímu paláci, kde čínský umělec vystavoval svoje dílo Zvěrokruh - a nebyl by to Aj Wej-Wej, aby jeho dílo nemělo kromě výtvarného rozměru i politický podtext.

OBRAZEM: Do Národní galerie v Praze připlul Wej-wejův člun s uprchlíky

Číst článek

Dalším dílem pro Národní galerii byl letos na jaře uprchlický člun. Aj Wej-Wej rozměrným dílem upozornil na migrační krizi. V pražském Veletržním paláci se jeho sedmdesátimetrové umělecké dílo bude vznášet do začátku ledna příštího roku.

Aj Wej-Wej se narodil v roce 1957 v Pekingu, jeho rodinu krátce nato postihly politické perzekuce. V 80. letech pak Aj Wej-Wej studoval ve Spojených státech, od konce 90. let se po celém světě prosadil jako umělec i jako kritik čínského režimu.

Jak řekl v rozhovoru pro DVTV letos v březnu, ze svých postojů vůči čínským úřadům nehodlá slevit.

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme