Čínský umělec, aktivista a autor 'člunu s uprchlíky' Aj Wej-Wej slaví šedesátiny

Sedmdesátimetrový nafukovací člun plný uprchlíků kousek od centra Prahy: to bylo jedno z velkých témat společenské debaty letos na jaře. Člun vytvořil jako umělecké dílo speciálně pro pražskou Národní galerii slavný čínský umělec a občanský aktivista Aj Wej-Wej. Narodil se přesně před 60 lety. 28. srpna 1957.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-wej v Praze se svým dílem | Foto: Filip Jandourek

Při své první návštěvě Prahy v roce 2016 se Aj Wej-Wej setkal s novináři, bouřlivým potleskem ho přivítali i studenti Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Aj Wej-Wej tehdy začal intenzivně spolupracovat s pražskou Národní galerií.

Tisícovky lidí tehdy mířily k Veletržnímu paláci, kde čínský umělec vystavoval svoje dílo Zvěrokruh - a nebyl by to Aj Wej-Wej, aby jeho dílo nemělo kromě výtvarného rozměru i politický podtext.

OBRAZEM: Do Národní galerie v Praze připlul Wej-wejův člun s uprchlíky

Číst článek

Dalším dílem pro Národní galerii byl letos na jaře uprchlický člun. Aj Wej-Wej rozměrným dílem upozornil na migrační krizi. V pražském Veletržním paláci se jeho sedmdesátimetrové umělecké dílo bude vznášet do začátku ledna příštího roku.

Aj Wej-Wej se narodil v roce 1957 v Pekingu, jeho rodinu krátce nato postihly politické perzekuce. V 80. letech pak Aj Wej-Wej studoval ve Spojených státech, od konce 90. let se po celém světě prosadil jako umělec i jako kritik čínského režimu.

Jak řekl v rozhovoru pro DVTV letos v březnu, ze svých postojů vůči čínským úřadům nehodlá slevit.

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme