Klimtův obraz Dáma s vějířem zlomil aukční rekord, vydražil se za více než dvě miliardy korun

Obraz rakouského malíře Gustava Klimta Dáma s vějířem (Dame mit Fächer) se stal nejdražším obrazem prodaným v evropské aukci, nový majitel za něj zaplatí 85,3 milionu liber (2,35 miliardy Kč). Portrét z roku 1918 byl hlavním lákadlem úterní dražby aukční síně Sotheby's, která ho nabídla s vyvolávací cenou 58 milionů liber. Po dramatickém souboji zájemců ale dosáhl kladívkové ceny 74 milionů liber, k níž se připočítává ještě aukční přirážka.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Dáma s vějířem

Obraz Dáma s vějířem | Foto: Kirsty Wigglesworth/ AP | Zdroj: ČTK

Obraz silně ovlivněný estetikou japonského umění je posledním portrétem, který Klimt dokončil. Portrét neznámé ženy stál na stojanu v jeho ateliéru, když vídeňský malíř v roce 1918 ve věku 55 let nečekaně zemřel na mrtvici a následný zápal plic.

Hitlerova tužka půjde do dražby. Dostal ji od partnerky Evy, odhadovaná cena je až 80 000 liber

Číst článek

Plátno na čtvercovém formátu prodával soukromý majitel, který jej získal v roce 1994 za 11,6 milionu dolarů (251 milionů korun). Za 30 let se tedy cena díla téměř zdesetinásobila.

Klimtovy obrazy jsou na uměleckém trhu dlouhodobě velmi žádané, plátno Březový les se loni v New Yorku prodalo v aukci za 104,5 milionu dolarů (2,3 miliardy Kč). Malířův slavný obraz Portrét Adély Blochové-Bauerové I. (1907) se v roce 2006 prodal dokonce za 135 milionů dolarů (2,9 miliardy Kč).

Dosud nejdražším uměleckým dílem prodaným v evropské aukci byla socha Alberta Giacomettiho Kráčející muž I, která se v roce 2010 v Londýně vydražila za 65 milionů liber (1,79 miliardy korun). Rekord pro nejdražší obraz prodaný v evropské dražbě drželo plátno belgického surreality Reného Magritta L'empire des lumières (Říše světel), za nějž loni kupec zaplatil 59,4 milionu liber (1,64 miliardy korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme