Slavná středověká památka překročí La Manche: Francie půjčí Britům vzácnou tapiserii z Bayeux

Francie zapůjčí Británii vzácnou tapiserii z Bayeux. Bylo by to vůbec poprvé za 950 let, co by vzácné středověké dílo opustilo Francii.

Paříž - Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znázornění bitvy u Hastingsu na slavné tapisérii. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle britského deníku Guardian se zapůjčení tapiserie ve čtvrtek chystá oznámit francouzský prezident Emmanuel Macron během britsko-francouzského summitu.

Tapiserie z Bayeux zobrazuje dobytí Anglie normandským vévodou a pozdějším anglickým králem Vilémem Dobyvatelem po bitvě u Hastingsu z roku 1066.

2000 let starý zlatý důl, který opředla korupce. Rumunsko se hádá o památku UNESCO a o bohatství

Číst článek

Vyšívané plátno je 50 centimetrů vysoké a skoro 70 metrů dlouhé a je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Británie se několikrát pokoušela vyjednat jeho zapůjčení, ale neuspěla ani při devítistém výročí bitvy u Hastingsu. Tapiserie totiž jen velmi výjímečně cestuje i po samotné Francii.

Naposledy byla vystavena v pařížském Louvru po osvobození země od nacistů, předtím ji do francouzské metropole nechal převézt Napoleon Bonaparte.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme