Po 50 letech se vystavuje Kupkův obraz Plochy příčné II. Do aukce jde s vyvolávací cenou 28 milionů

Obraz Františka Kupky Plochy příčné II. jde do aukce 26. května. Dílo nebylo přes 50 let nikde vystaveno a od úterý je možné si ho prohlédnout na předaukční výstavě v pražské Galerii Kodl na Národní třídě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plochy příčné II byly naposledy k vidění v roce 1968 na velké výstavě ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Rodina původního vlastníka, který ho získal v roce 1946, se obrazem nikde nechlubila, takže se potom už nikde neobjevil. Obraz Plochy příčné II. je protějškem k dílu Plochy příčné I., které je v majetku Národní galerie. 

Od symbolismu k abstrakci. Pařížská galerie otevřela výstavu děl malíře Františka Kupky

Číst článek

Kdo si dílo koupí, bude potřebovat na stěně volné místo o velikosti 81 x 63 centimetrů. Nejdřív si ale i musí připravit nejméně skoro 33 milionů korun, 28 milionů je vyvolávací cena, ke které se připočítává dvacetiprocentní provize. 

Předaukční odhad mluví o finální ceně 40 až 60 milionů korun. Osm obrazů Františka Kupky už se v Česku i v zahraničí prodalo za částky přes 40 milionů korun.

Plochy příčné II pochází z roku 1923. Obraz ale navazuje na další díla, kde umělec používal geometrické obrazce, které vytvořil už v letech 1912 až 1913.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme