V Česku padl nový aukční rekord. Kupkovo Divertimento II se prodalo za více než 90 milionů

Na nedělní dražbě výtvarného umění Galerie Kodl padl nový český aukční rekord. Obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II se v Praze prodal 75,2 milionu korun, včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatí 90,24 milionu korun. Doposud bylo nejdráže prodaným obrazem v tuzemsku plátno Piková dáma od malířky Toyen, které se letos v říjnu prodalo za 78,65 milionu korun včetně aukční přirážky.

Praha (Aktualizováno: 15:31 29. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kupkův obraz Divertimento II drží nový aukční rekord. | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Datum dokončení Kupkova obrazu zůstává nejasné: současní historici umění se přiklání k roku 1935, sám Kupka ale dílo datoval do roku 1938. Plátno je jedním z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období 30. let.

Název evokuje italskou hudební terminologii a označuje odlehčenou či zábavnou instrumentální skladbu: Kupka ve svém k díle k hudbě, kterou obdivoval, mnohokrát odkazuje. Tematicky obraz souvisí s plátnem Divertimento I, které má ve svých sbírkách Guggenheimovo muzeum v New Yorku, a dvojicí obrazů Hot Jazz I a II datovaných do roku 1935, píše ČTK.

Přelomové dílo v tvorbě Toyen. ‚Rekord jsme ale ani ve snu nečekali,‘ říká o Pikové dámě ředitel aukční síně

Na nedělní dražbě se prodal také obraz Theodora Pištěka s názvem Adieu, Guy Moll za 21,2 miliony korun. Stal se tak nejdráže prodaným dílem žijícího autora v Česku.  Vyvolávací cena obrazu byla 15 milionů.

Pištěk obraz podle svých slov maloval skoro čtvrt století. Plátnem vzdal poctu motoristickému sportu, automobilové závody totiž patří k jeho oblíbeným prostředím.

Autor začal s malbou v 80. letech a inspiroval se silným příběhem francouzského automobilového závodníka Guyho Molla. Mladík, který svým talentem ohromil i zakladatele prestižní automobilky Enza Ferrariho, se stal po svém prvním závodě v dubnu 1934 v Monaku okamžitou hvězdou. V pouhých 24 letech ale tragicky zahynul, jak připomíná Galerie Kodl. „Po všem ruchu života se najednou dostane člověk na místo, kde se vše zastaví a už je jenom sám,“ okomentoval obraz Pištěk s tím, že obraz vztáhnul i ke svému vlastnímu životu.

Galerie Kodl v aukci na Žofíně nabízí 250 děl. Kvůli epidemické situaci kolem šíření koronaviru se draží prostřednictvím internetu i po telefonu.

Obraz Adieu, Guy Moll od Theodora Pištěka. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít