Výjimečná cena za dílo českého autora. Kupkovo Tryskání II se vydražilo za 230,8 milionu korun

Za 7 551 600 liber (230,8 milionu Kč) se ve čtvrtek v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražil obraz českého malíře Františka Kupky nazvaný Tryskání II (Le Jaillissement II). Částka za abstraktní malbu z 20. let minulého století výrazně překonala očekávání. Podle dostupných údajů se Tryskání II stalo nejdražším dílem českého původu prodaným v zahraniční aukci v posledních desetiletích.

Londýn (Aktualizováno: 22:54 25. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za 7 551 600 liber (230,8 milionu Kč) se ve čtvrtek v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražil obraz českého malíře Františka Kupky nazvaný Tryskání II | Zdroj: Sotheby's

Obrazy křížících se diagonál připomínající velkolepou katedrální architekturu s názvem Tryskání vznikly v letech 1922 a 1923 celkem tři. Jeden má ve své sbírce Národní galerie Praha.

Pouliční výjev na Montmartru. Sto let ukrytý obraz van Gogha se v dražbě prodal za 340 milionů korun

Odborník na trh s uměním Jan Skřivánek ve čtvrtek řekl, že jde o výjimečnou sumu za dílo českého autora.

„Pokud mi prodej Kupkova obrazu loni v Praze, kdy se jeho Divertimento II prodalo za 90,24 milionu korun, připadal nadhodnocený, ve světle dnešní aukce vidím cenu jako opodstatněnou,“ uvedl Skřivánek.

Divertimento II bylo až dosud nejdražším Kupkovým dílem prodaným v Česku i v zahraničí. Konečná cena Tryskání II by se přitom mohla ještě zvýšit, protože nejsou započítané některé další poplatky.

Dílo Tryskání II už Sotheby's nabízela v roce 2004 a počítala s cenou 250 000 až 350 000 liber (7,6 až 10,6 milionu korun) bez aukční provize, obraz se ale tehdy neprodal. V té době se i v České republice Kupkovy obrazy prodávaly asi čtyřikrát levněji než dnes.

V Česku padl nový aukční rekord. Kupkovo Divertimento II se prodalo za více než 90 milionů

O Tryskání II ve čtvrteční aukci sehráli souboj tři dražitelé na telefonu, všichni volali z Londýna a podle Skřivánka by zřejmě mezi nimi mohla být i česká stopa.

Kupkův obraz je podle dostupných údajů nejdražší dílo české provenience, prodané na zahraniční aukci v posledních desetiletích. Dosud tento primát patřil obrazu Trůnící Panna Marie s dítětem, připisovanému dílně Mistra vyšebrodského oltáře, který se prodal 30. listopadu 2019 na aukci v Dijonu za v přepočtu 158 milionů korun. O dílo přitom stála i pražská Národní galerie, nakonec jej ale získala mnohem proslulejší umělecká instituce - Metropolitní muzeum v New Yorku.

Abstraktní malby Františka Kupky (1871 až 1857) dlouhodobě obsazují první místa českého aukčního žebříčku. V první desítce jsou teď čtyři, tři příčky patří Oskaru Kokoschkovi a po jednom místě má Toyen, Mikuláš Medek a Josef Šíma.

Kupka patřil k průkopníkům abstraktního malířství, podílel se na vzniku nového výtvarného směru - orfismu, který přibližuje malířství jiným uměním jako například hudbě či poezii. Námět v jeho kompozicích ustupuje do pozadí a rozhodující je skladba barev a linie.