Novou expozici se vzácnými freskami mohou lidé vidět na zámku Valeč

Fresky ze zaniklého kostela svatého Wolfganga v Doupově na Karlovarsku mohou nově obdivovat návštěvníci zámku Valeč. Gotické nástěnné malby jsou totiž součástí nové expozice, která vznikla v nevyužívané části zámku.

Valeč (Karlovy Vary) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová expozice zámku Valeč | Foto: Ivana Sedláčková | Zdroj: Český rozhlas

Tmavé stěny a na nich stavební ocelové sítě, které zdobí gotické fresky. Tak vypadá nová expozice na zámku Valeč na Karlovarsku. Ateliér multimédií z takzvané Sutnarky Západočeské univerzity v Plzni využil zámecké prostory pro instalaci fresek, které zachránili restaurátoři z kostela svatého Wolfganga v Doupově před jeho likvidací v 70. letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nástěnné malby doplňují různé světelné a zvukové efekty. Podrobnosti uslyšíte v reportáži

Vzácné nástěnné malby si lidé můžou prohlédnout v osmi různých módech, které se liší nejen barevností a osvětlením, ale i doprovodnými zvukovými efekty. „Máme tady režim, který svítí tak, aby i odborná veřejnost měla možnost si fresky prohlédnout. Pak tady máme model, který má svícení udělané tak, aby vynikla plasticita prostoru. Jsou tady i živé módy reagující na gotický chorál nebo historii kostela,“ uvedl autor expozice a vedoucí ateliéru multimédií Jan Morávek.

Kromě toho ateliér připravil i módy pro čtyři roční období. Jednotlivé režimy si můžou přepínat sami návštěvníci, obdobně jako je to u další valečské expozice originálů soch Matyáše Bernarda Brauna.

Za novou expozici zámek zaplatil zhruba 600 tisíc korun, velkou část instalací dělali zaměstnanci zámku svépomocí.

Naďa Krásná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme