No Art Today? Galerie hlavního města otevřela novou výstavu, veřejnosti nabízí dosud nevystavená díla

V Galerii hlavního města Prahy (GHMP) začala výstava No Art Today? Expozice představuje výběr děl zakoupených do sbírek galerie v posledních čtyřech letech, tedy od roku 2017. Dostupná je od 6. října 2021 do 30. ledna 2022. Součástí jsou i díla, která galerie zakoupila za prostředky, jež hlavní město mimořádně vyčlenilo na podporu umělců v době pandemie koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Hlavní město poslalo v loňském covidovém roce ze svého rozpočtu na podporu současných umělců navíc deset milionů korun. Část těchto finančních prostředků nasměrovala Galerie hlavního města Prahy do umění ve veřejném prostoru, větší část využila k pořízení děl, která byla v minulosti mimo její finanční možnosti,“ řekla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (za Praha sobě).

Výstava představuje nejen současné autory, ale i dosud nevystavená díla od druhé poloviny 20. století. 

Do dražby jdou kresby boxera Muhammada Aliho. Maloval mezi zápasy, aby se odreagoval

Číst článek

Expozice je rozdělena do několika tematických celků, a to podle charakteru vystavených děl. Největší část prezentace je od středy 6. října k dispozici v sálech Městské knihovny v Praze.

K vidění je podle kurátorů „široké spektrum tendencí umění“ od 60. let po současnost. Vystavena jsou díla Františka Kyncla, Jana Hampla, Milana Kozelky, Jitky Svobodové a dalších.

„Je spíše pokročilou sondou do současné výtvarné scény,“ popsala šéfkurátorka Galerie hlavního města Helena Musilová. „V menších celcích naznačuje důležitá témata, která jsou vystavujícími autory a autorkami řešena, ty doplňuje několik kultovních děl českého umění dvacátého století.“

Další významná část výstavy bude k vidění od 16. listopadu 2021 v pražském Domě fotografie. Tam budou k vidění snímky Petra Štembery, Jana Mlčocha, Karla Milera, Barbory Klímové a dalších.

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme