Britský umělec namaloval na šest bankovek miniaturní kresby. Jejich cena je díky tomu tisícinásobná

Až se vám dostane do ruky pětilibrová bankovka, pořádně si ji prohlédněte. Může se to vyplatit. Umělec jménem Graham Short namaloval na šest pětilibrovek maličký portrét anglického fotbalisty Harryho Kanea. A protože Short je slavný výtvarník, který se specializuje právě na miniaturní díla, sběratelská cena takto vylepšených pětilibrovek je teď deseti tisíckrát vyšší, než jejich nominální cena.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z bankovek, na kterou Graham Short namaloval na maličký portrét anglického fotbalisty Harryho Kanea | Zdroj: Profimedia

Do oběhu pustil Graham Short zatím tři pětilibrovky. Jednou zaplatil v kavárně ve skotském Edinburghu, druhou v malém vesnickém krámku obchůdku ve Walesu a třetí v obchodě na dálnici poblíž anglického Coventry. Bankovky začal žít svým životem a každý si teď pětilibrovku důkladně prohlédne, než ji dá z ruky. „Přál bych si, aby je našel někdo, kdo potřebuje peníze,“ řekl dvaasedmdesátiletý umělec.

Na levé straně plastové pětilibrovky je malé průhledové okénko. Přes ně je natištěn zlatý obrázek věže Big Ben a v její blízkosti vyškrábal Graham Short portrét slavného fotbalisty a nápis, Harry Kane, nejlepšího střelce mistrovství světa. Šest bankovek zvolil umělec proto, že Kane vstřelil na MS šest gólů.

„Snažím se posouvat limity, kam až to jde. Dělat menší rytiny, než kdokoliv jiný. Šokovat. Aby si lidé řekli: to není možné. To mě stačí, víc nepotřebuju,“ říká umělec. Běžně prodává Short svá díla v přepočtu za miliony korun a dodává, že někdy je potřeba udělat něco jen tak pro radost.

Před rokem vylepšil pětilibrovky skrytým portrétem spisovatelky Jane Austenové. Cena jedné takové pětilibrovky stoupla na 50 tisíc liber, v přepočtu půldruhého milionu korun a stejnou hodnotu budou mít jen bankovky s fotbalistou. Graham Short zveřejnil i sériová čísla bankovek.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme