Kontroverzní fotograf, který navždy změnil módní fotografie. Helmut Newton se narodil před sto lety

Modelka přivázaná k baru nebo nahá kulturistka visící na hrazdě. Helmut Newton ve svých snímcích ukazoval, jakou moc má nahé tělo. Nejen díky tomu se stal jedním z nejvlivnějších, ale také nejkontroverznějších mistrů módní fotografie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotograf Helmut Newton zemřel v roce 2004. Letos by oslavil sté narozeniny. | Zdroj: Reuters

Helmut Newton při fotografování pracoval s fetiši, jeho snímky jsou otevřeně erotické a vyzývavé. Právě díky rozbíjení tabu na sebe přitáhl pozornost. „Pro Helmuta Newtona je žena smyslná bohyně. Je dobrým pozorovatelem a umí pracovat s atmosférou. Vybírá si pozorně místa i osvětlení,“ vysvětluje česká fotografka Gabina Fárová.

Ukázka humanity, hodnotí kurátorka tvorbu Anny Hulačové. K vidění je v pařížském Centre Pompidou

Číst článek

Právě Fárová je jednou z mála Čechů, kteří se s Newtonem setkali. „V roce 1988 přijel do Prahy. Fotil na zakázku časopisu Traveller a já jsem byla v jeho pražském produkčním týmu,“ říká fotografka. Během jeho návštěvy měla i šanci mu stát modelkou. „Byl to neuvěřitelný zážitek,“ dodává Fárová.

Před objektivem Newtonovi pózovaly modelky jako je Claudia Schiffer nebo Grace Jones. Tu v sedmdesátých letech vyfotil nahou s nohama v řetězech a fotografie se objevila na titulní straně německého časopisu Stern. To vzbudilo rozruch a skupina bojovnic za ženská práva dala časopis k soudu za to, že znázorňuje ženu „jako dobytek“.

Kromě modelek fotografoval Helmut Newton i portréty osobností z uměleckého nebo společenského světa. Mezi nimi byli například umělci Andy Warhol, Salvador Dalí nebo režisér David Lynch s herečkou Isabellou Rossellini.

Život Helmuta Newtona ukončila v roce 2004 autonehoda. Letos o něm natočil dokument německý režisér Gero von Boehm. V intimním snímku Helmut Newton: Nestoudná krása vystupují osobnosti jako Isabella Rossellini, Grace Jones, Claudia Schiffer nebo Anna Wintour a přibližují jeho život i dílo. Film měl v Česku premiéru 17. září a nyní je možné ho vidět online.

Jan Dlouhý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme