Jan Amos Komenský a jeho svět. Výstava o učiteli národů se otevírá čtyři měsíce po zahájení

Od roku 2019 probíhá v Česku série akcí, které mají připomínat 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského. K významným událostem ho zařadilo také UNESCO. Součástí oslav je i výstava Comenius 1592–1670 v Jízdárně Pražského hradu. Brány měla otevřít už v prosinci, kvůli pandemii ji ale návštěvníci mohli poprvé vidět před dvěma dny. Expozice podle její spoluautorky Lenky Stolárové „propojuje tradiční témata s novými badatelskými perspektivami“.

Fotogalerie Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava je rozdělená do šesti částí a na ploše přes 1300 čtverečních metrů se tady představuje na 500 exponátů zapůjčených od osmi desítek veřejných muzeí i soukromých majitelů v Česku, Nizozemsku, Německu, Polsku a Rakousku.

Víkendové termíny výstavy Sluneční králové jsou téměř vyprodané. Otevírají se i další muzea a galerie

Číst článek

První části se zaměřují na historické souvislosti a reálie. Další oddíl podle spoluautorky výstavy Lenky Stolárové přináší „kontrast“ a ukazuje Evropu jako kulturní místo a prostor pro intelektuální komunikaci.

Na konci výstavy se pak návštěvníci mohou seznámit s tím, jaký význam mělo dílo jednoho z nejznámějších českých myslitelů v dalších staletích po jeho smrti. Nechybí ani Komenského malířské a sochařské podobizny. K nim patří i monumentální obraz od Alfonse Muchy nazvaný Poslední dny Jana Amose Komenského, který patří do cyklu Slovanská epopej.

A Polsko navíc vůbec poprvé kvůli výstavě opustila unikátní kolekce památek na exilovou Jednotu bratrskou v Lešně, která zahrnuje mešní kalichy, liturgické konvice a textilie.

Návštěvníci si také mohou vyzkoušet své dovednosti na zhmotnělé Orbis Pictus, tedy univerzální učebnici a slovníku, který Komenský sepsal. Celou expozici si pak mohou prohlédnout až do 31. května. Podrobnosti o dosud nejrozsáhlejší expozici na komeniologické téma najdete také na Comenius2020.cz a na Hrad.cz.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme