Katar otevřel nové národní muzeum. Budova připomíná pouštní růži, stála asi deset miliard

Po deseti letech stavby otevřel Katar své monumentální národní muzeum. Stojí na břehu moře v hlavním městě Dauhá. Kromě stálé expozice chce návštěvníkům nabídnout i filmové festivaly nebo výstavy špičkového moderního umění.

Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po deseti letech stavby otevřel Katar své monumentální národní muzeum. Stavba připomíná pouštní růži | Foto: Ibraheem al Omari | Zdroj: Reuters

Stálá expozice má na ploše přes 50 tisíc metrů čtverečních popisovat historii Kataru, jeho krajinu, kulturu a zvyky. Katar nechtěl cenu honosné stavby zveřejnit, agentura AFP ji odhaduje v přepočtu na 10 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Katar otevřel nové národní muzeum. Více si poslechněte v reportáži Ondřeje Himmera

Podle architekta Jeana Nouvela je stavba zároveň symbolem celého Kataru – má vystihovat jeho modernitu a dynamiku a zároveň pouštní tradici.

Stavba je složená z velkých disků, které se v různých směrech navzájem prostupují. Připomíná tak pouštní růži – minerál ve tvaru květu, který vzniká obvykle v pouštních oblastech.

Otevření moderního národního muzea v Kataru je součástí snahy zemí Perského zálivu dostat se na kulturní mapu světa.

Před rokem a půl otevřely Spojené arabské emiráty obří muzeum v Abú Zabí, pro které zakoupily a pronajaly špičková umělecká díla z celého světa. Za použití jména Louvre a partnerství se slavnou francouzskou institucí zaplatilo Abú Zabí v přepočtu kolem 30 miliard korun.

Podle francouzského architekta Jeana Nouvela je stavba zároveň symbolem celého Kataru - má vystihovat jeho modernitu a dynamiku a zároveň pouštní tradici | Foto: Ibraheem al Omari | Zdroj: Reuters

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme