Louvre chce vystavit obraz da Vinciho Salvator Mundi. Po aukci ale není jasné, kde skončil

Co se stalo s nejdražším obrazem světa? Salvator Mundi Leonarda da Vinciho, který byl v roce 2017 prodán za 450 milionů dolarů (10,4 miliardy korun), se od té doby na veřejnosti neobjevil. Není jasné, kde se plátno o rozměrech 65 krát 45 centimetrů nachází. Pařížský Louvre doufá, že obraz, kde Kristus vystupuje z temnot, jednou rukou žehná světu a ve druhé drží průsvitnou kouli, na podzim vystaví na velké retrospektivě Leonarda da Vinciho.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Salvator Mundi (Spasitel světa) Leonarda da Vinciho, který byl v roce 2017 prodán za 450 milionů dolarů (10,4 miliardy korun), se od té doby na veřejnosti neobjevil | Zdroj: Profimedia

„Louvre požádal ministerstvo kultury a turistiky Abú Zabí o zapůjčení obrazu, potvrdilo agentuře AFP muzeum. „Zatím jsme ale nedostali odpověď,“ dodalo.

Leonardo da Vinci, jak ho neznáte. Ochutnejte salát s dresingem podle receptu renesančního génia

Číst článek

Pochybnosti přetrvávají také o pravosti díla a ještě dnes se oficiálně neví, kdo dílo zakoupil. Podle listu The Wall Street Journal byl kupcem zřejmě saúdský princ Badr bin Abdalláh, který jednal v zastoupení korunního prince Muhammada bin Salmána. Ten to nikdy nepotvrdil, ale ani nepopřel.

Podle společnosti Artprice, která poskytuje informace o trhu s uměním, ulemové z Univerzity al-Azhar v Káhiře poradili princi, aby se veřejně neukazoval s obrazem z náboženských důvodů: Krista považuje islám za proroka, ale obraz ho ukazuje jako zachránce světa, tedy jako Boha, a to není v islámu možné. Tento názor potvrzují i další zdroje, zejména experti na dějiny náboženství.

Odklad výstavy

Salvator Mundi (Spasitel světa) měl být vystaven loni v září v muzeu Louvre Abú Zabí, které je partnerem pařížského muzea. Muzeum emirátu však oznámilo odklad výstavy. Ministerstvo kultury a turistiky emirátu nicméně ujistilo, že je majitelem obrazu.

Pokud jde o to, kde se obraz v současnosti nalézá, experti se v názoru liší: někteří tvrdí, že je v majetku Louvru Abú Zabí, zatímco jiní soudí, že se tam nikdy nedostal. Jeden z expertů se zmiňuje o muzeu v Ženevě.

Geniální vynálezce a slavný umělec zemřel před 500 lety. Po Leonardu da Vinci zbyly tisíce stran zápisků

Číst článek

Tyto záhady ještě rozšiřují pochybnosti některých expertů o pravosti díla, které mohli namalovat Leonardovi žáci, nikoli sám Mistr. Některé anatomické detaily jsou špatné, ačkoliv Leonardo byl velkým znalcem lidského těla, prohlašuje expert na malířskou techniku italského génia Jacques Franck.

„V době, kdy obraz vznikl (kolem roku 1500) nechával Leonardo malovat obrazy svou dílnou,“ říká.

Filozof umění a uznávaný znalec této problematiky Daniel Salvatore Schiffer pravost obrazu také popírá: „Když analyzujeme detaily, nic není od Leonarda, není to v jeho duchu,“ uvádí. Navíc se Leonardo nikdy ve své korespondenci o obrazu Salvator Mundi nezmínil, a nezmínili se o něm ani jeho současníci, dodává Schiffer.

Reputace Louvre

Když londýnská Národní galerie obraz v roce 2011 vystavovala, nechala jej posoudit pěti znalci, z nichž dva potvrdili pravost obrazu, jeden ji zpochybnil a dva se nevyslovili.

Leonardo da Vinci uměl psát i malovat oběma rukama, zjistili historici při studiu kresby z roku 1473

Číst článek

Dianne Modestiniová, která obraz restaurovala, spory nechápe a ujišťuje, že Leonardo da Vinci obraz skutečně namaloval.

Louvre by mohl poškodit svou důvěryhodnost a pověst, kdyby vystavil dílo, o němž panují pochybnosti, soudí Schiffer.

Partnerství muzeí v Paříži a v Abú Zabí znamená, že Paříž poskytne expertizu, zapůjčí umělecká díla a uspořádá příležitostné výstavy za jednu miliardu eur (skoro 26 miliard korun). Jen zapůjčení jména Louvre až do roku 2037 přinese pařížskému muzeu 400 milionů eur (10,3 miliardy korun).

Ohrožena může být i důvěryhodnost aukční síně Christie's, která rekordní dražbu uspořádala. Mluvčí síně uvedl, že Christie's od prodeje obrazu v roce 2017 nevedly žádné diskuse ani spekulace k tomu, aby svůj postoj přehodnotila.

Christie's neuvedla, kde je obraz nyní. Jen potvrdila, že byl úspěšně, pod kontrolou kompetentních expertů, předán novým majitelům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme