V Londýně se draží čtyři díla Františka Kupky. Jejich cena se může vyšplhat do desítek milionů korun

Nestává se často, aby se v jedné aukční síni sešly hned čtyři díla českého průkopníka abstraktního umění Františka Kupky. Cena dvou děl na papíře a především dvou olejů by se mohla v souhrnu vyšplhat na 40 milionů korun. Práce nejznámějšího a nejdražšího českého umělce se budou dražit v úterý Londýně.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Půlpánová před obrazem Série C (Elevace) | Zdroj: Christie's

Kupkova plátna visí v aukční síni Christie‘s nedaleko sebe. Jejich rukopis je nezaměnitelný: typicky přísné barevné plochy. „Tohle je výborný příklad Kupkovy vrcholné abstraktní tvorby. Je to obraz konce 30. let, jeden z jeho nejlepších,“ hodnotí specialistka na impresionismus a modernu Anna Povejšilová.

Stojíme u Kupkova obrazu série C. Bílou plochu protínají oranžové a černé obrazce. Cena, na kterou by se toto dílo mohlo vyšplhat, se pohybuje v přepočtu kolem 20 milionů korun. „Kupka má na mezinárodním trhu své místo, i když si myslím, že je stále nedoceněný,“ říká pro Český rozhlas kunsthistorička Povejšilová.

Na rozdíl od prvního plátna z konce 30. let, na kterém dominují horizontální a vertikální plochy, vidíme na ranějším Kupkově díle nazvaném lapidárně Bílá na modré a červené i barevné kruhy, které odkazují k poetice strojů.

Anna Povejšilová (vlevo) Barbora Pulpánová z aukčního domu Christie´s | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

O původu dražených děl aukční síň informace neposkytuje, ví se jen, že nabízená Kupkova díla pocházejí ze tří různých zdrojů, dva z nich jsou soukromí sběratelé. Ani jména vážných zájemců, kteří se přihlásili do úterní dražby, nejsou známá. Měli by ale mezi nimi být i Češi.

„Náš tým odborníků je v kontaktu s potenciálními kupci. Jména ale říci nemůžeme. A protože se jedná o českého autora, mezi vážnými zájemci jsou Češi. Ovšem nejen Češi, ale i zájemci z Francie a USA,“ odpovídá Barbora Pulpánová z komunikačního oddělení aukční síně Christies.

Oba oleje se naposledy potkaly na výstavě v roce 1946 a potom až v aukční síni Christie´s. Je možné, že by teď strávily nějaký čas spolu? „Možné to je, uvidíme, jak dražba dopadne,“ říká trochu tajuplně specialistka aukční síně Povejšilová.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme